Putin by měl dostat Trumpův profil ještě před prvním osobním setkáním s americkým protějškem, aby se mohl dobře připravit a Trump ho třeba nějak nepřekvapil. Výsledkem dosavadní práce založené na tříměsíčním sledování je prý sedmistránkový dokument.
Podle NBC News je nezvyklé žádat podrobný psychologický profil amerického lídra. Z analýzy zatím vyplynulo, že Trump chápe výkon prezidentské funkce jako byznys. Kreml se obává, že prezident nebude mít sílu změnit vztahy s Ruskem, které se na sklonku vlády Baracka Obamy ocitly na bodu mrazu.
Trump podle Rusů zatím nepochopil, co je Putin zač – že je „drsňák“. Moskvu znepokojuje i Trumpův neustálý souboj s novináři. „Pohybuje se na tenkém ledě, je to riskantní hra,“ poznamenal bývalý náměstek ruského ministra zahraničí Andrejev Fjodorov.

90' ČT24 s diplomatem Janem Kavanem
Trumpovy „bitvy“ si prý Kreml neužívá, je nervózní
Trumpovy bitvy si prý Moskva neužívá. „Vůbec se nesmějeme. Situace je velmi vážná a celý Putinův tým je nervózní,“ podotkl bývalý ruský premiér Michail Kasjanov. Trumpův bezpečnostní poradce se stal podle Kremlu obětí amerických tajných služeb.
Jan Kavan
„Donald Trump se s prominutím učí za pochodu, orientuje se ve světě, který není jeho, to není svět podnikání. Tento politický svět je pro něho nový.“
Během předvolební kampaně Trump Putina mnohokrát chválil jako schopnějšího lídra, než byl Obama. Později ale zdůraznil, že neví, jak bude se šéfem Kremlu vycházet – pokud dobře, bylo by to ale podle něj ku prospěchu USA.
Podle Kremlu by se prezidenti mohli setkat na okraj summitu G20 v červenci, nic ale zatím není jisté. Oba zatím opakují, že by chtěli pracovat na zlepšení vztahů, které se prudce zhoršily se začátkem krize na Ukrajině.
Bývalý ruský zákonodárce Sergej Markov uvedl, že v Kremlu ale panují obavy, že se řada kongresmanů a zástupců americké armády postaví na odpor. Tajné služby prý plánují „převrat“. „Trump zatím neudělal pro Rusko vůbec nic dobrého a už na něj útočí,“ konstatoval Markov.