Je naivní, neví, jak umí být Putin „drsný“. Rusové ladí Trumpův psychologický profil

Rusko připravuje pro šéfa Kremlu psychologický posudek amerického prezidenta Donalda Trumpa. Z analýzy zatím vyplývá, že šéf Bílého domu rád riskuje a má naivní pohled na svět. Na profilu spolupracují bývalí ruští diplomaté a Putinovi poradci. Podle nich Trump ještě nepochopil, že šéf Kremlu je „drsňák“. Píše o tom server NBC News.

Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Kevin Lamarque

Putin by měl dostat Trumpův profil ještě před prvním osobním setkáním s americkým protějškem, aby se mohl dobře připravit a Trump ho třeba nějak nepřekvapil. Výsledkem dosavadní práce založené na tříměsíčním sledování je prý sedmistránkový dokument.

Podle NBC News je nezvyklé žádat podrobný psychologický profil amerického lídra. Z analýzy zatím vyplynulo, že Trump chápe výkon prezidentské funkce jako byznys. Kreml se obává, že prezident nebude mít sílu změnit vztahy s Ruskem, které se na sklonku vlády Baracka Obamy ocitly na bodu mrazu.

Trump podle Rusů zatím nepochopil, co je Putin zač – že je „drsňák“. Moskvu znepokojuje i Trumpův neustálý souboj s novináři. „Pohybuje se na tenkém ledě, je to riskantní hra,“ poznamenal bývalý náměstek ruského ministra zahraničí Andrejev Fjodorov.

Video 90’ ČT24 - Trumpův první měsíc ve funkci
video

90' ČT24 s diplomatem Janem Kavanem

Trumpovy „bitvy“ si prý Kreml neužívá, je nervózní

Trump čelí v poslední době kritice kvůli údajným kontaktům jeho lidí s Rusy ještě během kampaně. Kvůli ztrátě důvěry už přišel o místo jeho bezpečnostní poradce, jenž ohledně svého telefonátu s Moskvou dlouho mlžil.

Trumpovy bitvy si prý Moskva neužívá. „Vůbec se nesmějeme. Situace je velmi vážná a celý Putinův tým je nervózní,“ podotkl bývalý ruský premiér Michail Kasjanov. Trumpův bezpečnostní poradce se stal podle Kremlu obětí amerických tajných služeb.

Současný americký prezident často mění názory, což zřejmě Moskvu znepokojuje. Během kampaně kupříkladu mluvil o tom, že by uznal anexi Krymu, pokud by to přispělo ke zlepšení vztahů s Kremlem. Nedávno ale už jako prezident konstatoval, že Rusové by měli Krym vrátit Ukrajině a rušení protiruských sankcí zatím není na pořadu dne.

Během předvolební kampaně Trump Putina mnohokrát chválil jako schopnějšího lídra, než byl Obama. Později ale zdůraznil, že neví, jak bude se šéfem Kremlu vycházet – pokud dobře, bylo by to ale podle něj ku prospěchu USA. 

Podle Kremlu by se prezidenti mohli setkat na okraj summitu G20 v červenci, nic ale zatím není jisté. Oba zatím opakují, že by chtěli pracovat na zlepšení vztahů, které se prudce zhoršily se začátkem krize na Ukrajině.

Bývalý ruský zákonodárce Sergej Markov uvedl, že v Kremlu ale panují obavy, že se řada kongresmanů a zástupců americké armády postaví na odpor. Tajné služby prý plánují „převrat“. „Trump zatím neudělal pro Rusko vůbec nic dobrého a už na něj útočí,“ konstatoval Markov.