Údaje o zaznamenaných teplotách ukazují, že rok 2016 byl nejteplejším v dějinách měření. V průměru překonal předchozí rekordní rok 2015 o 0,07 stupně Celsia. Vyplývá to z dat shromážděných Světovou meteorologickou organizací (WMO). Průměrné teploty z předprůmyslové éry loňský rok překonal o 1,1 stupně.
Teplo jako nikdy předtím. Rok 2016 byl opět rekordní
Za oteplováním stojí podle vědců dva faktory: v menší míře klimatický jev El Niňo a ve větší míře emise skleníkových plynů způsobené lidskou činností.
„Chápeme velký dopad El Niňa, už jsme ho zažili víckrát. Ale i kdybychom jeho vliv pominuli, roky 2015 a 2016 by stejně byly ty nejteplejší, co jsme dosud zažili. Takže většina globálního oteplování je způsobená skleníkovými plyny,“ uvedla profesorka Allie Highwoodová z Univerzity v Eeadingu.
Závěry nejsou překvapivé, protože už na počátku loňského roku se El Niňo zasloužil o vyšší průměrné teploty.
Nezvyklé teplo bylo loni také v Arktidě, kde byla v září plocha ledovců druhá nejmenší od začátku měření pomocí satelitních snímků. V některých částech arktického Ruska byla loni průměrná teplota vyšší dokonce o sedm stupňů.
V Evropě byl podle WMO rok 2016 třetím nejteplejším od rekordního roku 2014. Poslední tři roky (2014, 2015, 2016) byly na starém kontinentu nejteplejší ve 107leté historii evropského měření.