Merkelová a Hollande podporují prodloužení sankcí vůči Moskvě

Pro prodloužení sankcí vůči Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině se v Berlíně vyslovili německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francoise Hollande. Požadují také okamžitou humanitární pomoc lidem v syrském Aleppu. Tamní situaci považují za katastrofální a nepřijatelnou.

Francois Hollande a Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Markus Schreiber

„Bude nutné ještě jednou prodloužit sankce vůči Rusku, i když bychom si přáli, abychom byli dále,“ řekla s odkazem na minský proces šéfka německé vlády. „Když nebudou (minské dohody) prosazeny, budeme pokračovat v sankcích, i když to není postup, který se může uplatňovat věčně,“ uvedl před společnou schůzkou Hollande.

Pokud jde o situaci v syrském Aleppu, vyzvali oba politici k ochraně civilistů, zajištění lékařské péče a otevření humanitárních koridorů. „Situace je katastrofální, láme všem srdce,“ poznamenala Merkelová, podle níž je třeba tlačit na syrskou vládu, Rusko a Írán, aby se situace zlepšila.

Hollande si postěžoval, že je to právě Rusko, které blokuje snahy diplomatů v Radě bezpečnosti OSN. „Humanitární situace je nepřijatelná, v Aleppu je 120 tisíc rukojmích, a jinak se to ani nedá říci, kteří jsou bombardováni,“ řekl francouzský prezident.

Oba politici, kteří prý pro obklíčené Syřany udělají, co je v jejich silách, spolu ještě budou debatovat také o brexitu nebo o vrcholné schůzce EU, která se ve čtvrtek uskuteční v Bruselu.