Francouzský exministr financí Cahuzac dostal tři roky za daňový podvod

Francouzský soud poslal na tři roky do vězení bývalého ministra financí Hollandeovy vlády Jéroma Cahuzaca pro obvinění z daňového podvodu a praní špinavých peněz. Zakázal mu také na pět let vykonávat volenou politickou činnost. Cahuzakův advokát se podle agentury AFP proti rozsudku na místě odvolal.

Video Studio ČT24
video

Petr Zavadil: Je to největší skandál éry prezidenta Hollandea

Cahuzac tajil své švýcarské konto a transakce, ke kterým na něm docházelo. „Oklamal nejvyšší představitele státu – prezidenta, vládu, parlament – a jejich prostřednictvím francouzský lid. Je to vážná a neodpustitelná chyba a urážka republiky,“ uvedl dříve Hollande. 

Cahuzac, který se zasloužil o největší vládní finanční skandál v éře prezidenta Hollandea, sloužil jako „pověřený ministr“ (ministre délégué) pro rozpočet pod dohledem exministra hospodářství a financí Pierrea Moscoviciho.

Pověření ministři nahrazovali v letech 2012 až 2014 státní tajemníky, kteří jsou protokolárně na nižší úrovni než plnoprávní ministři, ale mohou se účastnit zasedání vlády. Mají na starost užší okruh témat, než ministři, jimž mohou, ale nemusejí podléhat.

Aféra začala na konci roku 2012, kdy zpravodajský server Mediapart uvedl, že Cahuzac má nepřiznaná konta ve Švýcarsku a v Singapuru. Cahuzac po měsících zapírání přiznal, že v roce 1992 si ve Švýcarsku otevřel konto, kam posílal nezdaněné peníze ze svého soukromého podnikání. V roce 2009 obsah konta ve výši 600 tisíc eur (dnes 16,2 milionu korun) převedl do Singapuru přes fiktivní společnost registrovanou na Seychelských ostrovech.

Video Události
video

Události: Vězení pro francouzského exministra

Cahuzac se postaral o největší skandál Hollandeovy vlády

Politik, jehož Hollande představil jako odhodlaného bojovníka proti daňovým podvodům a garanta lepšího státního rozpočtu, byl obviněn z praní špinavých peněz, daňového podvodu a lhaní úřadům a hrozilo mu až sedmileté vězení. Čtyřiašedesátiletý Cahuzac rezignoval v roce 2013. Zároveň byl vyloučen ze Socialistické strany, jejímž členem byl od 70. let.

Soudce Peimane Ghaleh-Marzban rozsudek zdůvodnil tím, že šlo o podvodné jednání mimořádné závažnosti, kterého se dopustil někdo, kdo měl hlavní slovo ve fiskální politice země. Podle AFP Cahuzac neskrýval při vynesení výše trestu šok. Jeho právní zástupce odvolání komentoval slovy, že verdikt není přiměřený.

Francois Hollande
Zdroj: Reuters
Autor: Christian Hartmann

Případ s mužem, který byl označován za jeden z pilířů nového kabinetu po vítězství socialistů na jaře 2012, byl prvním velkým skandálem Hollandeovy vlády. Prezident pak nechal zveřejnit majetkové poměry všech svých ministrů. Hollande i další tehdejší Cahuzacovi kolegové zdůrazňovali, že o ničem nevědí a že Cahuzac lhal i jim. Ztracenou důvěru ale vláda už zpět nezískala.

Podle francouzských médií potrestala justice také Cahuzacovu někdejší manželku Patricii, která se podílela na ukrývání jejich majetku, dvěma roky nepodmíněně. Pokuta ve výši 1,875 milionu eur (50,7 milionu korun) byla uložena švýcarské bance Reyl sídlící v Ženevě, která sloužila jako „nástroj k zatajení majetku“.