
Radikálové už nepotřebují mešitu. Mají internet, říká islamolog
Ministerstvo vnitra zakázalo a rozpustilo muslimský spolek, který podle něj radikalizoval mladé lidi, podporoval ozbrojený džihád a nabíral bojovníky pro teroristické organizace na Blízkém východě. Policie prohledala na 200 mešit, bytů nebo skladů po celé zemi. Na obří razii se připravovala více než rok.
V rukou policie skončily i stovky výtisků Koránu. Právě jejich rozdáváním se spolek známý pod názvem Pravé náboženství proslavil. Kniha zdarma kolemjdoucím ale podle úřadů byla jen první krok a zástěrka. „Organizace jako je Pravé náboženství značně přispívají k růstu salafistické scény v Německu, a proto v této oblasti aktivně zasahujeme,“ uvedl v úterý německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.
Salafisté jsou přívrženci radikálního myšlenkového směru, který prosazuje návrat k raným formám islámu a dodržování přísného islámského práva šaría. Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který plní funkci německé civilní kontrarozvědky, žije v Německu necelých 9 tisíc stoupenců salafismu. Jejich počet se v posledních letech prudce zvýšil, v roce 2011 jich žily v zemi řádově stovky.

Události: Zátah proti salafistům v Německu
„Já bych salafisty přirovnal nejspíš k právním pozitivistům v evropských poměrech. To znamená lidé, kteří nehledají ducha toho, co je psáno, ale literu toho, co je psáno.“
Petr Pelikán
„Je toho plný internet, plné facebookové skupiny… Teď už nepotřebujeme mešity. Všechno se přesouvá na internet a potom ta fyzická setkání mohou být velice malá a špatně sledovatelná,“ dodává Pelikán.
A velkou překážkou pro tajné služby je také jazyk. Bez skvělé znalosti je prakticky nemožné se do skrytých buňek infiltrovat.„ Aby někdo pronikl do těchto roztroušených struktur, tak musí znát dobře jazyk, a zná-li dobře jazyk, musí být prakticky rodilým mluvčím,“ zmiňuje arabista.

Zpověď bývalého člena německých salafistů
Kromě německé metropole patří k hlavním baštám vyznavačů radikálního islámu nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Cílem radikálních salafistů je vytvoření obdoby fundamentalistického islámského zřízení – jakéhosi státu.