Rusko se potýká s nebývalou epidemií HIV, jejímž centrem se stal Jekatěrinburg, kde je nositelem viru každý padesátý člověk. V celé zemi je zaregistrovaných zhruba 800 tisíc nakažených, podle odborníků ale může být skutečný počet dvojnásobný.
Sílící epidemie HIV v Rusku. Pozitivní je každý 50. obyvatel Jekatěrinburgu
Čtvrté největší ruské město Jekatěrinburg leží asi 1500 kilometrů východně od Moskvy ve Sverdlovské oblasti. Má 1,5 milionu obyvatel a virem HIV se už nakazilo 27 tisíc z nich, tedy zhruba 1,8 procenta.
V ohrožení nejsou jen „okrajové vrstvy společnosti“
Celkem 52 procent obyvatel chytilo HIV při užití drog, 46 procent při sexuálním styku. Nakažení „stárnou“ - většinou jim je v rozmezí mezi 30 a 49 lety a nejde pouze o „okrajové vrstvy společnosti“, upozornila náměstkyně ministra zdravotnictví Taťjana Savinovová.
„To nejsou narkomani nebo lidé bez domova; jsou to lidé, kterým se daří. Masová infekce odstartovala v devadesátých letech, kdy se velmi rozšířila prostituce a narkomanie,“ sdělila Savinovová. Předtím v rozhovoru pro zpravodajský portál Ura.ru varovala, že pokud ruské úřady v příštích pěti letech nezasáhnou, situace se úplně vymkne kontrole.
Savinovová uvedla, že většina nakažených sice dostává léky, ale to nestačí. Kladla přitom důraz na strategii agentury OSN UNAIDS 90-90-90, jejímž cílem je bojovat proti šíření HIV ve světě. Do roku 2020 by podle plánu mělo být 90 procent lidí s HIV zaregistrováno a podstupovat potřebnou terapii k potlačení viru.
Od 80. let zemřelo v Rusku přes 200 tisíc lidí
Ruská federace se celkově potýká s vzestupem nemoci. V lednu úřady zaregistrovaly miliontého nakaženého. Od roku 1987, kdy byl zaznamenán první případ, zemřelo přes 200 tisíc pacientů. Infikován je téměř každý stý ve věkové skupině 14 až 49 let.
V celém Rusku bylo v loňském roce ohlášeno 100 tisíc nových případů. Experti si přitom myslí, že každých pět let se počet nakažených zvýší o 100 procent. „Dohnali jsme a předehnali Afriku!“ ironicky napsal komentář o epidemii HIV/AIDS v Rusku server Gazeta.ru.
Ve středu nařídil ruský premiér Dmitrij Medvěděv najít 2,28 miliardy rublů na léčbu pacientů s HIV a hepatitidou B a C. Podle Gazety ale nejde jen o nedostatek peněz, nýbrž také o ztrátu pomoci z mezinárodních programů a o důsledky příklonu k „národním duchovním hodnotám“.
Pravoslavná církev i mnoho politiků totiž považují AIDS za „nemoc homosexuálů a narkomanů“ a za „boží trest za hříšnost“, ačkoliv podle statistik značnou část postižených tvoří ženy, které nakazil jejich manžel.
Propaganda rodinných hodnot je k ničemu, píše Gazeta
Paradoxně se tak opakuje přístup z dob sovětské éry, kdy úřady odmítaly vzít nebezpečí na vědomí, protože AIDS považovaly za „západní nemoc“ a prostituce a narkomanie v Sovětském svazu podle tehdejšího tvrzení úřadů neexistovaly.
Ani nyní se epidemii nedaří zastavit „propagandou rodinných hodnot“. Nemocní v Rusku umírají dříve než jinde, v průměru již v 35 letech, protože se jim pomoci dostává příliš pozdě, a to i kvůli obavám z diskriminace.
V červenci tohoto roku agentura UNAIDS varovala, že ve světě v posledních letech přibývá nakažených, kterých je už 36,7 milionu. Ročně jsou to dva miliony. Agentura vyzvala vlády zemí, aby na zhoršující se situaci rychle zareagovaly a přijaly potřebná opatření.