Hnutí Hamas by nemělo patřit na seznam teroristických organizací, navrhuje advokátka EU

Palestinské radikální hnutí Hamas a separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) působící na Srí Lance by měly být odstraněny ze seznamu teroristických organizací, který sestavila Evropská unie. Ve svém doporučení to uvedla generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová.

Přívrženci Hamasu
Zdroj: ČTK/ABACA/Hjazy Ahmed

Podle Sharpstonové je důvodem skutečnost, že vlády členských zemí EU neposkytly dostatečné důkazy o tom, že se tyto skupiny podílejí na teroristických útocích. Rozhodnutí Sharpstonové není závazné, soudní dvůr se ale jejími doporučeními většinou řídí.

Zmrazení účtů obou organizací bylo podle Sharpstonové protiprávní

Generální advokátka ve svém prohlášení uvedla, že zmrazení účtů Tamilských tygrů a Hamasu, o kterém rozhodla Evropská unie, není v souladu s právem. Toto rozhodnutí totiž podle ní bylo přijato pouze na základě zpráv médií a nikoli po rozsáhlejším vyšetřování příslušných úřadů. 

  • Hamas je politickou stranou, která vznikla v roce 1987 jako ideologická odnož egyptského Muslimského bratrstva. 

Izrael vedl s Hamasem, který ovládá palestinské Pásmo Gazy, několik ozbrojených konfliktů. Poslední trval před dvěma lety 50 dní. O život při něm podle palestinských úřadů přišlo více než 2100 Palestinců, většinou civilistů. Na izraelské straně zahynulo 67 vojáků a šest civilistů.

Jedním z hlavních cílů Hamasu je zničení Izraele, což je zakotveno i v jeho chartě. „Na jaře jsem mluvil s jedním z hlavních představitelů Hamasu. Podle něj nyní probíhají práce na nové chartě, a sám by si přál, aby v ní toto explicitně formulováno nebylo,“ uvedl v Událostech, komentářích arabista Petr Pelikán. Zdůraznil ale, že odstranění tohoto postulátu z charty Hamasu by byla pouze kosmetická změna, protože Palestinci od cíle odstranit stát Izrael nikdy neustoupí. „Byl by to taktický krok. Pokud tam ta zmínka bude, či nebude, je irelevantní.“

Tamilské tygry zařadily na seznam teroristů desítky zemí

Srílanský konflikt mezi většinovými, buddhismus vyznávajícími Sinhálci, a hinduistickými Tamily trval od roku 1983. Za Tamily bojovala právě mimo jiné povstalecká organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), která svůj boj za samostatný stát na severu a východě Srí Lanky oficiálně ukončila v květnu 2009.

LTTE v 90. letech desítky zemí zařadily na seznam teroristických organizací, skupina útočila na civilisty. O život přišlo kolem 80 000 lidí.

Video Události, komentáře
video

Arabista Pelikán: Bez přítomnosti Hamasu by bylo útoků na Izrael víc