Humanitární pomoc Aleppa komplikují spory o stažení z klíčové silnice

Spory o stažení syrské armády a povstalců z klíčové silnice Castello komplikují zásobování syrského města Aleppo. Rusko chce zajistit, že se vojáci a povstalci ze zásobovací trasy postupně stáhnou. V zemi platí od pondělního večera příměří, obě strany se však obviňují z jeho porušování. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že příměří dodržuje pouze syrská armáda a že opozice chráněná Washingtonem útočí na obydlené oblasti.

Video Studio ČT24
video

Kocián z Člověka v tísni: Za přerušení dodávek může vláda i opozice

Příměří má umožnit zásobování v místech, kde se bojovalo. Aleppo je jedním z nich. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že vojáci i povstalci se ze silnice Castello odmítají stáhnout. SOHR, která situaci v Sýrii sleduje z Británie tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů. „Režim je připraven na stažení, ale vojáci se nepohnou, dokud se nezačne stahovat opozice,“ sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Zástupce povstalců zase podle agentury Reuters uvedl, že povstalecké skupiny o stažení stále debatují, protože „dohoda o příměří předpokládá, že vláda musí dodržet příměří, což se nestalo. I včera (ve středu) útočili na místa poblíž silnice Castello“. Podle povstalců má první pomoc do Aleppa dorazit v pátek, pokud ovšem dnes bude uvolněna zásobovací trasa.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že syrská armáda příměří dodržuje, zatímco opozice podporovaná Washingtonem zintenzivnila útoky na obydlené oblasti. Syrská vláda je podle ruského ministerstva připravena k „synchronizovanému“ stažení ze zásobovací trasy spolu s opozicí.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v Ženevě prohlásil, že příměří umožnilo zásadním způsobem omezit boje, ale že jsou problémy s humanitárními dodávkami. Na cestu je podle něj připraveno 40 kamionů OSN, ale syrská vláda zatím neposkytla písemná povolení pro jejich průjezd.

Na školy ani nemocnice se neútočí 

Očekává, že se Spojené státy s Ruskem dohodnou o trase Castello a Rusko potvrdilo, že se o tom nyní jedná. Podle de Mistury bude na silnici zajištěno kontrolní stanoviště pro bezpečný průjezd humanitárních konvojů. Poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland řekl, že za posledních 24 hodin nejsou ze Sýrie zprávy o civilních obětech a že se již neútočí na školy a nemocnice.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl, že testem dohody o příměří, kterou minulý týden vyjednaly Spojené státy a Rusko, bude úspěch humanitárních dodávek. „To bude rozhodující zejména v Aleppu. Pokud se to nepodaří, pak bude zpochybněno i příměří,“ řekl. Jeho úřad trvá na tom, aby dostal plné znění textu rusko-americké dohody.

Podle původních informací měli Američané zajistit, aby se opozice, kterou Washington chrání a která je považovaná za umírněnou, oddělila od teroristických skupin. Kreml považuje tuto část dohody za stěžejní. Má umožnit budoucí společný postup proti teroristům.

Do Ankary jede náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov, aby jednal o vojenské spolupráci s Tureckem v Sýrii. Turecko poslalo své vojáky do Sýrie koncem srpna a jeho armáda operuje hlavně na severu země. Rusko, zejména jeho letectvo, je zapojeno do bojů v Sýrii od loňska.