Braniborsko: Policisté nenašli žádné důkazy, že by zadržený Němec plánoval útok

V Braniborsku zatkli Němce, který podle tamního premiéra Dietmara Woidkeho plánoval teroristický útok. Při domovní prohlídce u podezřelého ale policisté podle agentury DPA neobjevili žádné indicie svědčící o tom, že by ho skutečně připravoval.

Premiér Woidke uvedl, že 27letý muž chtěl zaútočit o posledním srpnovém víkendu na festivalu v braniborském Eisenhüttenstadtu. Podle něj mělo jít o čin s islamistickým pozadím. Policie ale po domovní prohlídce u podezřelého uvedla, že spojení s islamisty se dosud nepotvrdilo a že muže považuje za psychicky labilního. 

Při prohlídce bytu nasadili policisté psy cvičené pro vyhledávání výbušnin a nechali evakuovat sousední budovy. Pyrotechnici ale nalezli pouze dva dělbuchy dovezené z Polska. Německá média přitom původně psala, že policisté objevili v bytě výbušniny a že podezřelý chtěl na festivalu odpálit bombu s hřebíky.

Braniborský policejní prezident Hans-Jürgen Mörke pro čtvrteční vydání deníku Bild
řekl, že se u muže kromě dělbuchů našlo sedm plakátů se symboly Islámského státu, maskovací oděv, plynová maska a marihuana.

Fotky s airsoftovým kalašnikovem

Zadržený je německý občan bez imigrantského původu, který konvertoval k islámu. Na internetu zveřejňoval své snímky s airsoftovou napodobeninou útočné pušky kalašnikov a s nápisy v arabštině. Podle dřívějších informací německých médií měl mít údajně vazby na salafisty, tedy stoupence radikální formy islámu, která volá po zavedení práva šaría. 

Festival v Eisenhüttenstadtu se bude konat 26.–28. srpna. Město leží na hranici s Polskem a má kolem třiceti tisíc obyvatel. Sídlí v něm hlavní brandenburské přijímací středisko pro uprchlíky.