Severní Korea potvrdila, že obnovila výrobu plutonia

Severní Korea potvrdila, že obnovila výrobu plutonia v rámci zpracovávání vyhořelého paliva z atomového reaktoru. V jaderných zkouškách chce pokračovat tak dlouho, dokud se bude cítit ohrožená Spojenými státy. 

Severokorejské nukleární zařízení v Jongbjonu (foto z roku 2008)
Zdroj: Reuters

O tom, že KLDR s největší pravděpodobností obnovila provoz svého zařízení na výrobu plutonia, mluvila už na začátku června Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

„Zpracovali jsme vyhořelé jaderné palivové tyče, které jsme odstranili z grafitového reaktoru,“ uvedl severokorejský ústav pro atomovou energii, který dohlíží na provoz v jaderném zařízení v Jongbjonu. Zároveň dodal, že výroba vysoce obohaceného uranu nezbytného pro jaderné zbraně jde „podle plánu“.

Zařízení na výrobu plutonia může režim v Pchjongjangu každoročně zásobovat materiálem pro výrobu jedné jaderné bomby či hlavice. Šéf MAAE Jukija Amano už dříve řekl, že v jaderném provozu v Jongbjonu obnovil provoz reaktor o výkonu pět megawattů, který se může využívat buď k obohacování, nebo k přeměně plutonia.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce po jejím lednovém jaderném testu, který byl již čtvrtý v pořadí. Odborníci předpokládají, že země má zásobu dalších sedmi až 12 jaderných bomb či hlavic.

Video Studio ČT24
video

Jana Hajzlerová: KLDR chce být uznaná jako jaderný stát, ale říká, že bude zodpovědná

Ve středu se zároveň objevily nové informace k uprchlému Severokorejci z velvyslanectví v Londýně. Podle nich odjel i s rodinou do Jižní Koreje. Oznámilo to ministerstvo pro sjednocení v Soulu. 

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistického severu do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení více než 29 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Z toho 1276 případů připadá na loňský rok. Nejvíce Severokorejců uprchlo na jih v roce 2009.

Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat dál. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely.