Civilních obětí konfliktu na Donbasu přibývá, varuje OSN

Počet civilních obětí a zranění na východě Ukrajiny v důsledku ostřelování a explozí min se nebezpečně zvyšuje, prohlásil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Jak vládní síly, tak proruští separatisté podle něj neustále porušují příměří.

Následky bojů na Donbase
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Alexander Ermochenko

V červnu bylo podle komisaře OSN pro lidská práva na východě Ukrajiny zraněno nebo zabito nejméně 69 lidí, což je meziměsíčně dvojnásobek lidí. V červenci pak byl jejich počet ještě o čtyři vyšší.

Od loňského srpna je situace v oblasti nejdramatičtější. „Civilisté se znovu musejí ukrývat v improvizovaných krytech. Cena za porušování příměří je pro ženy, muže i děti příliš vysoká,“ uvedl komisař OSN.

Zjištěné civilní oběti dokazují, že nutnost ochrany obyvatelstva před následky války ignoruje jak ukrajinská armáda, tak povstalci, řekl dále. „Humanitární týmy působící na obou stranách konfliktu zaznamenávají případy rabování obytných domů, bombardování škol a nemocnic,“ konstatoval Husajn a vyzval obě bojující strany, aby dodržovaly ustanovení minských mírových dohod uzavřených loni v únoru.

Válka na Donbasu si už vyžádala tisíce životů

Renomované mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW) kritizovaly nedávno jak separatisty, tak vojáky ukrajinské vlády, že se dopouštějí mučení, únosů a nezákonného věznění civilistů, které podezírají ze spolupráce s druhou stranou. Své tvrzení opírají o čtyři desítky rozhovorů s oběťmi, jejich příbuznými, advokáty a svědky.

V červenci poslankyně a pilotka Nadija Savčenková, která byla až do letoška dva roky vězněna v Rusku, vyzvala k usmíření obou stran konfliktu na východě Ukrajiny, které je podle ní jedinou nadějí na ukončení bojů. Na protest proti údajné nečinnosti Kyjeva vůči problémům Ukrajinců vězněných na Donbasu teď ale Savčenková vyhlásila hladovku.

Od dubna 2014 si válka na Donbasu podle OSN vyžádala přes 9500 lidských životů. Průmyslová oblast na východě Ukrajiny je prakticky v troskách.