Erdogan vyhlásil v Turecku tříměsíční výjimečný stav

Turecký prezident Erdogan vyhlásil v zemi po pátečním pokusu o puč tříměsíční výjimečný stav. Učinil tak po zasedání vlády a bezpečnostní rady státu. Zároveň uvedl, že bude pokračovat zatýkání a boj proti hnutí vlivného duchovního Fethullaha Gülena, které označuje za teroristickou organizaci. Do pátečního pokusu o převrat v Turecku podle něj byly zapojeny i jiné země.

Příznivci vlády před tureckým parlamentem
Zdroj: Reuters

Podle Erdogana výjimečný stav povede k posílení demokracie, právního státu a svobod. „Zůstaneme systémem parlamentní demokracie, nikdy tento systém neopustíme,“ prohlásil Erdogan. Zároveň označil ty, kteří byli zabiti v boji proti puči, za „mučedníky“. Národ podle něj nikdy nezapomene na hrdinství a oběti těch, kteří ztratili své životy.

„Jako vrchní velitel ozbrojených sil se budu také věnovat tomu, abych vyčistil obzrojené složky od všech virů,“ řekl zároveň.

Podle agentury DPA může nyní Erdogan vládnout pomocí dekretů. V době výjimečného stavu může být omezeno či pozastaveno například právo shromažďovací či svoboda slova.

Výjimečný stav umožňuje zakázy vycházení i kontrolu médií

Vyhlášení výjimečného stavu umožňuje turecká ústava v době, kdy je vážně narušen veřejný pořádek v zemi nebo kdy násilné činy ohrožují svobodu a demokracii. Rozhodnutí prezidenta nyní musí být zveřejněno v úředním věstníku a předloženo parlamentu. Ten může výjimečný stav zrušit či změnit délku jeho trvání.

Během výjimečného stavu mohou být například vyhlášeny zákazy vycházení či shromažďování nebo mohou být kontrolována média. Výjimečný stav byl v poslední době vyhlašován na jihovýchodě Turecka, kde armáda bojuje s kurdskými separatisty.

Video Události, komentáře
video

Bývalý velvyslanec v Ankaře Václav Hubinger: Většina Turků nechce vojenskou vládu

Bývalý velvyslanec v Ankaře Václav Hubinger: Většina Turků nechce vojenskou vládu

Politolog Souleimanov: Erdogan se chce zbavit kemalistů

Zpravodaj Českého rozhlasu: Turecká veřejnost je většinově pro obnovení trestu smrti

Události: Napjatá situace v Turecku pokračuje