Ozbrojenci v Arménii obsadili policejní stanici a vzali rukojmí

V hlavním městě Arménie Jerevanu skupina ozbrojenců obsadila centrální policejní stanici. Drží tam několik rukojmí. Během útoku byl jeden policista zabit a další dva zraněni. Ozbrojenci požadují propuštění politických vězňů a odstoupení prezidenta. Na internetu zřejmě jejich komplici šíří zprávy o povstání, podle arménských složek nepravdivé.

Arménská policie blokuje ulici v Jerevanu
Zdroj: Reuters

Podle arménských bezpečnostních složek během útoku zemřel policista a další dva byli zraněni. Kolik rukojmí ozbrojenci zajali, se neví, minimálně však osm. Dva lidé již byli osvobozeni. Policie se snaží vyjednávat, aby se situace vyřešila mírumilovně.

Tajné služby podezřívají komplice útočníků, že na internetu šíří poplašné zprávy o ozbrojeném povstání proti vládě. V prohlášení, z něhož cituje agentura TASS, vyzvali ozbrojenci Armény, aby vyšli do ulic. Bez většího ohlasu.

/*json*/{"map":{"lat":40.653188823340976,"lng":46.60647750840818,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":40.17887331434696,"lng":44.49737548828125,"type":"1","description":"Jerevan"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Arménská média informují, že ozbrojenci požadují propuštění politických vězňů, zejména opozičního politika Jiraire Sefiliana, který byl zadržen v červnu. Sefilian je tvrdým kritikem arménského prezidenta Serže Sarkisjana.

Opoziční hnutí Nová Arménie v čele se Sefiljanem vloni na podzim ohlásilo, že zahajuje „proces občanské neposlušnosti a výměny moci“ v republice. „Dosáhnout toho prostřednictvím voleb je nemožné, možné je to jen povstáním lidu,“ prohlásil Sefiljan a ujistil, že jeho hnutí „neustoupí a pro dosažení svého cíle půjde až do konce“.

Sefiljan tvrdí, že vláda nezvládá řešit dlouhodobý konflikt v Náhorním Karabachu. Území leží v Ázerbájdžánu, ale má silnou arménskou minoritu, jejíž část by se chtěla připojit k Jerevanu. Krvavá válka zde propukla po konci sovětské vlády v roce 1988. Konflikty se však v Náhorním Karabachu opakují, poslední probíhal letos na jaře.