Vraždil i nejmenší. Mezi obětmi atentátníka v Nice je mnoho dětí

Když najel útočník s kamionem na promenádu v Nice, výročí pádu Bastily tam právě slavilo velké množství rodin. Po masakru zůstaly na místě opuštěné kočárky a hračky. Podle posledních informací zemřelo nejméně deset dětí a dalších padesát jich skončilo v nemocnici. Právě tím je tragédie specifická – teroristé dříve cílili hlavně na vojáky, policisty nebo i civilisty, velké množství dětských obětí v Nice je ovšem bezprecedentní.

Francouz tuniského původu přejel v Nice desítky lidí, 84 jich zemřelo. Australský pár sledoval masakr přímo z balkonu. Své malé dcery odvedli rychle do postele – řekli jim, že lidé křičí, protože pokračuje ohňostroj.

„Bylo tam obrovské množství rodin. Když jsme se přikrčili za autem, byla tam matka s malým dítětem. Říkala dceři, že se nic neděje, že to bude v pořádku,“ vzpomíná Američanka Kayla Repanová.

Alžběta Pražanová viděla dětské oběti na vlastní oči. „Překročit promenádu byl opravdu horor. Mrtvá těla byla úplně všude. To je místo, které tu člověk prochází dennodenně a najednou tam vidí děti, které jsou mrtvé, spoustu krve. Doprovázela jsem studenty ve věku 13, 15 let, dovedete si představit tu hysterii. Ten pohled už asi nikdy z hlavy nevymažu,“ řekla ČT24 Češka žijící v Nice.

Rodiče se snažili své potomky zachránit, a tak na místě nechávali vše od kočárků až po hračky. Na záběrech jsou vidět hned vedle těl zakrytých bílým plátnem. Některé z těchto věcí patří obětem. 

Nejméně padesát dětí bylo po útoku hospitalizováno v místní nemocnici. Dvě z nich zemřely ráno při operaci, další ale stále bojují o život. Vysoký počet dětských obětí je přitom poměrně specifický aspekt masakru v Nice.

Už při listopadových útocích v Paříži cílili radikálové na civilisty. Přes sto lidí tehdy zemřelo v hudebním klubu Bataclan, další pak v barech, restauracích a na stadionu Stade de France. Tři desítky civilistů stály život rovněž březnové atentáty v Bruselu, nešlo ale vysloveně o rodiny s dětmi.

Terčem byli v minulosti také židé

Často se terčem radikálů stávají jiné náboženské skupiny nebo bezpečnostní složky. V roce 2012 zabil ozbrojenec v Toulouse tři děti a učitele v židovské škole, letos se k Islámskému státu přihlásil muž, který zavraždil dva policisty poblíž Paříže.

Loni v lednu zase radikálové napadli redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo – tehdy šlo o odplatu za karikatury proroka Mohameda. Jiný radikál pak držel rukojmí v košer obchodu jinde ve francouzské metropoli. Atentáty za sebou zanechaly 17 obětí.

Video Češky k útoku v Nice
video

Češka k útoku v Nice: Utíkalo celé město

Češka k útoku v Nice: Utíkalo celé město

Češka k útoku v Nice: Nechtěla jsem zemřít, ale nevěděla jsem, co pro to udělat

Čech žijící v Nice: Město je směsicí národů, není možné vidět v každém teroristu

Češka žijící v Nice: Hledala jsem v davu muže s černými šátky

Český turista: Padl na mě pocit smutku a temnoty