Eiffelova věž má kvůli výtržnostem fanoušků zavřeno

Eiffelova věž, jedna z nejnavštěvovanějších památek Paříže, zůstane kvůli nedělním výtržnostem fotbalových fanoušků celý den zavřená. Informoval o tom její provozovatel, podle nějž se po střetech mezi fanoušky a policií nestihla obnovit všechna bezpečnostní opatření.

Poslední zápas Eura provázely výtržnosti u Eiffelovy věže
Zdroj: Reuters

Obří fotbalová fanzóna pod Eiffelovou věží zažila v neděli obrovský nápor zájemců, kteří v ní chtěli sledovat finálový zápas fotbalového mistrovství Evropy mezi domácím týmem a Portugalskem.

Prostor určený pro 90 000 lidí byl zaplněn už dvě hodiny před výkopem finále.

Fanzóna pod Eiffelovou věží
Zdroj: Reuters

Pak organizátoři brány areálu uzavřeli, další lidé se ale stále pokoušeli dostat dovnitř. Policie proti nim zasáhla nejprve slzným plynem a poté i vodními děly. Hasiči zároveň likvidovali ohně, které výtržníci nedaleko fanouškovské zóny zapálili.

Loni navštívilo Eiffelovu věž celkem sedm milionů lidí, 80 procent z nich byli zahraniční turisté. Každý den vystoupá na vyhlídku ve věži v průměru 15 000 až 20 000 lidí.

Během Eura bylo ve Francii zatčeno 1550 osob

Během šampionátu, který si vyžádal mimořádná bezpečnostní opatření, bylo v zemi zadrženo 1550 osob, z nichž bylo 59 odsouzeno k nepodmíněnému či podmíněnému vězení a 64 vyhoštěno.

Ojedinělá bezpečnostní opatření kolem mistrovství zahrnovala podle listu Le Parisien mobilizaci 42 000 policistů, 30 000 četníků, 50 000 členů civilní obrany, 30 000 agentů soukromých bezpečnostní služeb a 10 000 vojáků. Úřady se obávaly nejen násilí fanoušků, ale hlavně možných atentátů.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve označil zajištění bezpečnosti v době Eura za úspěch. Jediným vážným „nepřijatelným“ incidentem byly podle něj střety fanoušků kolem zápasu mezi Anglií a Ruskem 11. června v Marseille. „Rychle jsme přistoupili k zatýkání a vyhoštění z francouzského území chuligánů, kteří za násilí zodpovídali. Zabránilo se tak tomu, aby se podobné incidenty opakovaly,“ řekl ministr.

Video Události
video

Události: Skončilo fotbalové Euro