Před 25 lety vyhlásili Slovinci nezávislost, začala válka v Jugoslávii

3 minuty
Události: Výročí začátku války v Jugoslávii
Zdroj: ČT24

Před čtvrtstoletím vyhlásili Slovinci a formálně i Chorvaté nezávislost na Jugoslávii. Během několika dní v socialistické federativní republice začala válka, která skončila jejím rozpadem. Šlo o nejkrvavější konflikt od konce druhé světové války. O život přišly statisíce lidí, miliony musely opustit domovy. První válečné operace zahájila jugoslávská armáda ve Slovinsku.

Již v prosinci roku 1990 se ve Slovinsku konalo referendum o nezávislosti, pro niž se vyslovila převážná část obyvatelstva. Návrhy na transformaci Jugoslávie v konfederaci nebyly vyslyšeny a 25. června vyhlásili Slovinci svou svrchovanost.

Jugoslávská lidová armáda nezahálela. Začala válka, která vešla do dějin jako desetidenní či víkendová, trvala totiž jen krátce. Svou zemi tehdy bránil i Slovinec Janez Ivšič, který byl v roce 1991 příslušníkem ozbrojené teritoriální obrany. Zúčastnil se operace, kdy Slovinci bez vlastních ztrát zničili jeden tank a dva obrněné transportéry. 

Zabiti byli pouze jugoslávští vojáci. Někteří z nich byli na vojně jen několik měsíců. „Oběti byly v obrněných transportérech, které stály na parkovišti. Byly taky v zasaženém tanku,“ vzpomíná válečný veterán Ovšič.

Účet slovinské války: přes 60 mrtvých

Počet obětí slovinské války za nezávislost
Zdroj: ČT24

Během červnových bojů umírali i Slovinci. Třeba u vesnice Rigonce, která je blízko současných hranic s Chorvatskem. Malá slovinská jednotka zde tanky zastavit nedokázala. „Použili partyzánský způsob boje: udeřit a zmizet. Když utíkali, tak po nich začali střílet z kulometu na tanku,“ popisuje Mitja Jankovič, generální sekretář Svazu veteránů války za nezávislost Slovinska. 

Během slovinské války za nezávislost padlo přes 60 lidí, většinou jugoslávských vojáků. Krátký konflikt ale způsobil lavinový efekt. Začaly boje v Chorvatsku a během roku také v Bosně a Hercegovině. „Mocnosti, které vyhrály studenou válku, jako Spojené státy, Německo, Velká Británie a Francie, se rozhodly, že Jugoslávie už není potřebná,“ domnívá se historik Čedomir Antič z Bělehradské univerzity.

Mapa Jugoslávie
Zdroj: ČT24
Nástupnické státy Jugoslávie
Zdroj: ČT24

Za další příčiny války se obvykle uvádí špatná hospodářská situace socialistické republiky, neshody mezi jednotlivými republikami a autonomními oblastmi federace a vzedmutí nacionalismu. Jugoslávie nakonec zanikla v roce 2006 bezkonfliktním rozchodem Černé Hory a Srbska. Nyní na území existuje sedm nezávislých států, jako poslední vyhlásilo nezávislost Kosovo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěNa Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) hovoří k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 11 mminutami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 1 hhodinou

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 1 hhodinou

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva reagovala oznámením, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 2 hhodinami
Načítání...