Exploze nastala u autobusového nádraží v blízkosti vládních budov. Ankarský soud zakázal přístup na sociální sítě poté, co se na nich objevily záběry z bombového útoku. Jednou z pachatelek měla být mladá žena, která se k PKK připojila před třemi lety. Vyšetřovatelé také identifikovali druhého útočníka - jedná se prý o mladého Turka, který měl mít rovněž vazby na Kurdskou stranu práce.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek vyjádřil turecké vládě a pozůstalým soustrast „Nemáme informace o tom, že by mezi oběťmi atentátu v Ankaře či mezi zraněnými byli občané České republiky,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová, která se odvolala na zprávy českého zastupitelského úřadu v hlavním městě Turecka.

Zprávy: Turecká policie zadržela po atentátu čtyři lidi
Zprávy: Turecká policie zadržela po atentátu čtyři lidi
Odborník: Turecké bezpečnostní složky nejsou připraveny
Při explozi zemřely v Ankaře desítky lidí
Turkolog: Opatření mohou vést k omezení svobody slova
„Další šokující zprávy z Ankary i Pobřeží slonoviny. Číst znovu o desítkách mrtvých je strašné. Vyjadřuji účast vládám i pozůstalým obětí,“ napsal na twitteru ministr Zaorálek v souvislosti s útoky v Ankaře a na Pobřeží slonoviny, kde teroristé zabili 14 civilistů a dva vojáky.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že podobné útoky jen posílí odhodlání Turecka bojovat s terorismem a země se nikdy nevzdá práva na sebeobranu. „Náš lid by se neměl obávat, boj s terorismem zcela jistě skončí úspěchem a terorismus bude sražen na kolena,“ prohlásil.
Podporu a soustrast Turecku vyjádřila řada státníků, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a nebo francouzského prezidenta Françoise Hollandea. Útok odsoudilo také ministerstvo zahraničí USA, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
Strana kurdských pracujících atentát odsoudila
Při útoku zemřelo nejméně 37 lidí. Ministr zdravotnictví Mehmet Muezzinoglu uvedl, že v nemocnicích je ošetřováno přes 120 lidí, přičemž zdravotní stav několika z nich je vážný, proto mohou další mrtví ještě přibýt. Rovněž řekl, že mezi zabitými může být jeden nebo dva útočníci.
Galerie: Místo exploze v Ankaře
Prohlášení úřadu ankarského guvernéra upřesnilo, že terčem výbuchu byl zjevně autobusový dopravní uzel, zastávka pro minibusy a centrální stanice podzemní dráhy ve čtvrti Kizilay.
Turecká televizní stanice TRT uvedla, že automobil explodoval v oblasti parku Gülen v centru Ankary v blízkosti autobusové stanice. Nedlouho předtím hlásila, že výbuch nastal při srážce auta s autobusem. Několik aut na místě začalo hořet. Na místo se sjely hasičské vozy a vozy záchranné služby. Bezpečnostní síly mezitím oblast evakuovaly kvůli nebezpečí následné exploze a neprodyšně ji uzavřely.
Zákaz vycházení v Sirnaku
Televizní stanice CNN Turk a NTV informovaly, že ankarský soud zakázal přístup na Facebook, Twitter a další sociální sítě poté, co se na nich objevily záběry z bombového útoku. Úřady také nařídily zákaz vycházení ve městě Sirnak na jihovýchodě země, kde žije kurdská menšina. Podle agentury AP to naznačuje, že se tam turecké jednotky chystají k úderu proti kurdským bojovníkům.
Před necelým měsícem zahynulo v Ankaře při teroristickém útoku 29 lidí a na šest desítek utrpělo zranění. Turecké úřady atentát připsaly kurdským bojovníkům. Další útok se stal na podzim, kdy v Ankaře zemřelo přes sto lidí. Zpravodaj BBC v Istanbulu Mark Lowen v této souvislosti upozornil na to, že dosud stabilní země komplikovaného regionu a klíčový spojenec Západu prožívá nebezpečné časy.
Turecká reakce: Bombardování
Turecká armáda na terorismus zareagovala nálety na kurdské cíle na severu Iráku. „Je zajímavé, že útoky směřovaly na severní Irák, nikoliv na severní Sýrii. Přitom je pravděpodobnější, že strůjci útoků, pokud za tím opravdu stojí Kurdové, se nachází v severní Sýrii,“ soudí odborník na bezpečnost Institutu mezinárodních studií Emil Aslan.