Americké drony zabily v Somálsku přes 150 členů milic Šabáb

Více než 150 členů radikální skupiny Šabáb zabily o víkendu ve výcvikovém táboře v Somálsku americké bezpilotní letouny. Uvedl to mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Islamisté údajně plánovali rozsáhlý teroristický útok na vojáky USA a Africké unie.

Somálské milice Šabáb
Zdroj: ČTK/AP Autor: Farah Abdi Warsameh

„Byl to úspěšný úder,“ řekl Davis k útoku bezpilotního letounu na tábor vzdálený asi 190 kilometrů severně od somálské metropole Mogadiša. Informace tajných služeb podle něj naznačovaly, že se islamisté chystali spáchat rozsáhlý teroristický útok. Terčem se prý mohly stát jednotky Africké unie a Spojených států, které ústřední somálské vládě pomáhají s bojem proti islamistům.

Jednotky Šabáb, napojené na teroristickou síť Al-Káida, podnikají útoky ve východní Africe, kde se snaží vytvořit islámský stát a zavést v něm právo šaría. Díky spojení armád několika afrických zemí se Šabáb podařilo vytlačit z Mogadiša a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal.

Islamisté ale především v hlavním městě a okolí dál útočí. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.