Na ISS se plní i armádní úkoly, přiznal ruský kosmonaut

Ruští kosmonauti využívají pobytu na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ke sledování Země pro potřeby ruských ozbrojených sil. O armádních úkolech ruských posádek píše v článku v resortním časopise Tribuna VPK kosmonaut Maxim Surajev, podle nějž se plnění armádních zakázek prý věnují i posádky ISS z jiných zemí.

Maxim Surajev
Zdroj: Reuters Autor: Shamil Zhumatov

„Pomáháme našim ozbrojeným silám,“ píše Surajev, který jako člen mezinárodní posádky ISS pobýval v kosmu dvakrát. „Sledujeme samozřejmě vojenské konflikty a přírodní katastrofy. Při svém druhém letu (od května do listopadu 2014) jsem měl úkol sledovat konflikt na Ukrajině, v Donbasu,“ uvedl.

Časopis Tribuna VPK vydává ruská zbrojovka s názvem Vědeckovýzkumný strojírenský ústav, která je předním výrobcem raketové techniky. V jejím výrobním programu jsou rakety s plochou dráhou letu, mezikontinentální balistické střely a raketové nosiče.

O snímkování válečných ohnisek z kosmu už loni hovořil ruský kosmonaut Vladimir Solovjov. „Aktivně se věnujeme Donbasu a Doněcku, máme žádosti i ze syrské strany,“ citovala jeho slova ruská agentura TASS. Podle kosmonauta jde prý o běžnou praxi. „Cizí posádky ISS dělají totéž,“ řekl Solovjov.