V Sýrii zřejmě oficiálně zasáhne NATO, obětí je údajně přes 470 tisíc

Vleklý konflikt v Sýrii má už přes 400 tisíc obětí - dalších 70 tisíc tam zemřelo kvůli nedostatku čisté vody či zdravotní péče. Uvádí to syrská nevládní organizace, kterou citoval list Guardian. Americký ministr obrany Ashton Carter ve čtvrtek oznámil, že NATO zvažuje účast v mezinárodní koalici, která útočí na pozice Islámského státu (IS) v Iráku i Sýrii.

Aliance jako celek dosud do koalice přímo vstoupit odmítala, ačkoli se do ní různým způsobem zapojilo 28 členských států NATO. „Díky vedení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga zvažujeme možnost, že by se NATO přidalo ke koalici jako řádný člen,“ uvedl šéf Pentagonu.

Letecké údery proti pozicím IS zahájily v září 2014 Spojené státy a některé arabské země (Jordánsko, Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty). K operaci se postupně připojila i Kanada, která ale s útoky končí, Británie, Francie nebo Turecko. Loni na podzim začalo s nálety v Sýrii také Rusko.

V zemi zuří občanská válka od jara 2011. Chaosu v zemi využily k šíření své ideologie islamistické skupiny, včetně teroristické organizace IS či fronty An-Nusra. Konflikt si podle OSN vyžádal 250 tisíc obětí, organizace ale před 18 měsíci přestala čísla o počtech obětí shromažďovat.

Syrské centrum pro politický výzkum hovoří o téměř půl milionu mrtvých. Z někdejších 22 milionů obyvatel je dnes 45 procent uprchlíky. Přes 6 milionů zůstává uvnitř Sýrie, více než 4 miliony utekly do zahraničí.

„V Sýrii se nepodařilo jedné nebo druhé straně brzy zvítězit, takže se stala mezinárodním kolbištěm, což je dnes klíčový faktor – nejde o samotné Syřany, ale o různé vnější zájmy, které tu válku neustále udržují při životě.“

Břetislav Tureček, analytik

Moskva chce diskutovat o možnosti příměří, které by mělo začít platit už 1. března. Zastavení bojů je ostatně hlavní téma aktuální bezpečnostní konference v Mnichově. Mírové rozhovory mezi syrskou opozicí a vládou byly minulou středu dočasně přerušeny kvůli tomu, že se zatím nepodařilo dosáhnout žádného pokroku.

Syrští Kurdové aktuálně obsadili většinu někdejšího vojenského letiště na severu provincie Aleppo, které dosud ovládala An-Nusra. Kurdové vojenský úspěch ohlásili po několikadenních tvrdých bojích. Kurdské síly nejdříve obsadily několik přilehlých vesnic a poté během noční operace vstoupily na bývalou vojenskou základnu, odkud islamisty vytlačily.

Syrská armáda před pár dny za podpory ruského letectva zahájila ofenzivu v okolí města Aleppo. Podle opozičních aktivistů tam na obou stranách zahynulo od začátku února nejméně 500 lidí. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) ve středu uvedl, že před boji z domovů uteklo až 50 tisíc lidí.

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že bojové aktivity Ruska jsou komplikujícím faktorem mírových rozhovorů. Rusko za nálety kritizoval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle ruského ministerstva obrany ale za středečním náletem na Aleppo nestojí Moskva, nýbrž Washington. Američané to odmítli.

Video Horizont ČT24
video

Ze 45 procent obyvatel Sýrie se během války stali uprchlíci