Stávka slovenských učitelů zřejmě skončí příští týden

Slovenští učitelé příští pondělí přeruší stávku, ačkoliv vláda nepřistoupila na jejich požadavky na zvýšení platů a více peněz do školství. Přerušení stávky oznámila Iniciativa slovenských učitelů (ISU), která protest zorganizovala. Do stávky však možná vstoupí pedagogové na vysokých školách.

Stávkou chtěli učitelé dosáhnout kromě jiného zvýšení platů o 140 eur (3780 Kč) letos a o dalších 90 eur (2430 Kč) příští rok. Usilovali rovněž o zvýšení rozpočtu školství o 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).

Do stávky, která začala 25. ledna, se zapojil pouze zlomek škol. Podle ministerstva školství v první den bylo zavřených 179 škol, tedy zhruba dvě procenta celkového počtu, přičemž stávka postupně slábla. ISU naopak tvrdila, že stávky se zúčastnilo kolem tisícovky škol a zhruba šestina z celkového počtu asi 89 tisíc pedagogů.

Slovenský premiér Robert Fico v uplynulých týdnech opakovaně řekl, že jeho vláda do březnových parlamentních voleb požadavky učitelů nesplní. Stát by na to musel vyčlenit stovky milionů eur. Předseda vlády argumentuje, že za jeho vlády si učitelé přilepšili.

Platy pedagogů na Slovensku patří mezi nejnižší v porovnání se zeměmi sdruženými v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle nejnovějších údajů portálu Platy.sk učitel na slovenské základní škole vydělá 741 eur (20 000 Kč), jeho kolega na střední škole pak 776 eur (20 950 korun) měsíčně. To je méně než průměrná mzda v zemi, která činí 859 eur (23 200 Kč).

Do letošní stávky pedagogů se od jejího začátku zapojilo mnohem méně škol než při podobném protestu v roce 2012. Tehdejší akci na rozdíl od nynějšího protestu zorganizovala největší odborová organizace ve slovenském školství, která stávku ale přerušila po třech dnech, aniž dosáhla splnění všech svých požadavků.

Po učitelích základních a středních škol by stávku na Slovensku mohli zorganizovat pedagogové na vysokých školách. Stávkový výbor nově vzniklé Iniciativy vysokoškolských učitelů chce tímto způsobem podpořit kolegy z ISU.