Slovenské zdravotní sestry se po hromadných výpovědích vrátí do práce – ale s podmínkami

Slovenské zdravotní sestry a porodní asistentky, které podaly hromadné výpovědi s cílem prosadit lepší ohodnocení své práce, se vrátí zpět do zaměstnání. Podle šéfky odborového sdružení zdravotních sester Moniky Kavecké sestry souhlasí s návrhem premiéra Roberta Fica (Směr-SD), ale požadují splnění některých podmínek, například uzavření pracovních smluv na dobu neurčitou.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Peter Bubla uvedl, že například v žilinské nemocnici se do práce vrátilo 28 sester, které si už převzaly nové platové výměry. K jejich návratu podle agentury TASR přispěla i čtvrteční návštěva ministra zdravotnictví Viliama Čisláka v nemocnici, z níž 1. února odešlo na 170 sester.

Celkem ze slovenských nemocnic odešlo 1. února na základě hromadných výpovědí 540 zdravotních sester, dalších více než sto se jich chystá odejít na začátku března. Přestože to je v celkovém počtu 13 tisíc zdravotních sester v zemi jen zlomek, některé nemocnice to již ochromilo.

Hromadné výpovědi nejvíce zasáhly nemocnice v Prešově a v Žilině. Například ve fakultní nemocnici v Prešově plně funkčních zůstalo 60 procent oddělení. Akutní péče o pacienty je sice zajištěna, ale některá zdravotnická zařízení musela omezit naplánované zákroky, nemocnice na pomoc povolala také armádu.

Hromadné výpovědi podaly zdravotní sestry na Slovensku mimo jiné na protest proti tomu, že nový zákon nepočítá se zvyšováním platů na základě praxe a že se nevztahuje na všechny zdravotníky. Původně výpovědi podalo více než 1200 zdravotních sester, ale polovina si to mezitím rozmyslela.

Zdravotní sestry se inspirovaly u lékařů, kteří v roce 2011 hromadnými výpověďmi ochromili provoz zdravotnických zařízení. Zajistit akutní péči pomáhali nemocnicím na Slovensku také čeští vojenští lékaři. Předchozí slovenská vláda nespokojeným doktorům tehdy ustoupila a stát jim platy postupně zvýšil.