V Barmě po šedesáti letech zasedl demokratický parlament

Poprvé po více než šedesáti letech zasedl v Barmě demokraticky zvolený parlament. Většinu v něm má Národní liga pro demokracii (NLD) vedená opoziční vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij. Nově zvolené poslance čeká sestavení demokratické vlády a zvolení budoucího prezidenta.

Vůdkyně Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij
Zdroj: Reuters

V listopadových volbách drtivě zvítězila strana političky Su Ťij, která byla v minulosti barmským režimem několikrát perzekvována. NLD získala osmdesát procent hlasů, což jí přineslo většinu v obou komorách barmského parlamentu. Nově zvolení poslanci dnes složili přísahu.

I navzdory jasnému vítězství se však NLD bude muset o moc dělit se stále mocnou armádou, které ústava automaticky zajišťuje čtvrtinu parlamentních křesel. Vojenská junta sice v roce 2011 předala moc civilní vládě Thein Seina, pořád si však udržuje silný vliv na politické dění v Barmě. Vrchní velitel armády například jmenuje ministry vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.

Video Události
video

Události: Su Ťij usedla v novém barmském parlamentu

První zasedání parlamentu přesto přineslo příznivcům Su Ťij značnou úlevu. Po prvotním nadšení z jasného volebního vítězství byli totiž na pochybách, zda vláda Seina skutečně NLD moc předá. Strana totiž vyhrála volby již v roce 1990, generálové ale tehdy její vítězství ignorovali.

„Nikdy mě nenapadlo, že naše strana bude mít možnost zformovat vládu. Dokonce ani veřejnost tomu nevěřila. Pro nás je to šok a pro celý svět také,“ uvedl poslanec NLD Khin Maung Myint. „Budeme bojovat za lidská práva a demokracii, stejně jako za mír,“ řekl další poslanec NLD Nyein Thit.

Hledá se prezident

Současný prezident Sein odstoupí na přelomu března a dubna. Su Ťij, kterou junta držela patnáct let v domácím vězení, se však prezidentkou podle ústavy stát nemůže. O prezidentskou funkci se podle ní nemohou ucházet lidé, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl i její zesnulý manžel. Spekuluje se přitom, že ústavní klauzule má mířit konkrétně na opoziční političku.

Su Ťij již dříve sdělila, že o změnu ústavy usilovat nebude. Do čela státu prý její strana navrhne méně vlivnou osobu, která bude NLD a především její vůdkyni loajální. Jedním z možných kandidátů je podle světových médií osobní lékař Su Ťij a bývalý politický vězeň Tin Mjou Win.