„Budeme sledovat nové zákonné iniciativy v členských zemích a v případě potřeby zasáhneme,“ uvedl Jagland.
Migrační krize podle něj přináší členským státům organizace ojedinělé výzvy ohledně solidarity, bezpečnosti a lidských práv. Jsou hlášeny útoky na úkryty migrantů, nepřiměřené použití síly ze strany policie na hranicích a nevyhovující podmínky v místě ubytování uprchlíků, dodal generální tajemník Rady Evropy k důvodu vzniku nové funkce.
„ČR v souladu s vládní politikou obsazování vysokých pozic v evropských institucích českými občany získá velmi vysokou funkci ve významné mezinárodní organizaci. Funkce Zvláštního zmocněnce pro migraci a uprchlíky bude díky přímé podřízenosti generálnímu tajemníkovi Rady Evropy funkcí s reálným vlivem na formování mezinárodní a lidskoprávní politiky k jednomu z nejaktuálnějších témat současnosti na území zahrnujícím celou Evropu,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.
Primárním úkolem Rady Evropy je prosazování lidských práv a demokratických norem. Organizaci tvoří 47 zemí. Od svého založení v roce 1949 má sídlo ve Štrasburku, stejně jako její nejznámější instituce Evropský soud pro lidská práva.
