Rusko odmítlo vznik mezinárodního tribunálu k tragédii MH17

New York - Rusko během schůze Rady bezpečnosti OSN odmítlo návrh skupiny pěti zemí na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetření okolností loňské katastrofy malajsijského dopravního letadla nad Ukrajinou. Při havárii, kterou podle Kyjeva způsobila raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty, zemřelo téměř 300 lidí.

K vytvoření mezinárodního tribunálu vyzvali v návrhu rezoluce zástupci Malajsie, Austrálie, Ukrajiny, Belgie a Nizozemska, které bylo pověřeno hlavním vyšetřováním katastrofy a mělo v letounu na lince MH17 nejvíc pasažérů.

Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, ale rezoluci odmítlo a předložilo návrh vlastní. Prezident Vladimir Putin už dřív projekt mezinárodního tribunálu označil za kontraproduktivní a předčasný.

Rusové navrhují zvláštního vyšetřovatele

Ruský návrh se o vytvoření tribunálu nezmiňuje. Vyzývá k potrestání viníků a pověřuje generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby během dvou týdnů informoval Radu bezpečnosti „o krocích, které by rozšířily roli OSN při vyšetřování“. Šéf OSN by rovněž měl jmenovat zvláštního zmocněnce pro vyšetřování incidentu. Západní státy ruský návrh odmítly.

Podle diplomatů se předpokládalo, že Rada bezpečnosti bude o návrhu rezoluce hlasovat do konce července, ale její obsah je stále nejasný. Pondělní debata neměla kvůli sporům mezi Ruskem a ostatními státy pozitivní výsledek.

Ukrajina a její západní spojenci jsou přesvědčeni, že malajsijský letoun byl zasažen raketou odpálenou z území ovládaného proruskými separatisty. Rusko naopak tvrdí, že raketu odpálila ukrajinská armáda, případně že malajsijský stroj byl zasažen raketou vzduch-vzduch vystřelenou z ukrajinského bojového letounu.

Video Svoboda: Rusko se snaží oddalovat vyšetřování tragédie
video

Svoboda: Rusko se snaží oddalovat vyšetřování tragédie