
Horizont ČT24: Vypalování pralesů decimuje populaci orangutanů
Jen v posledních měsících vypukly požáry na stovkách míst po celém souostroví. Nejčastěji ale na Sumatře a Borneu, které jsou posledním útočištěm kriticky ohrožených orangutanů. „Nezačalo hořet v lese, ale na plantážích palmového oleje na rašeliništích. Situaci zhoršilo i výjimečné horko,“ vysvětluje mluvčí jednotky bojující s požáry Imam Syafei.
Orangutani se nejčastěji živí výhonky v korunách stromů. Oheň z nich nechává jen mrtvé pahýly a rašelina, které stromy nestíní, rychle vysychá. Ohrožený je tak celý ekosystém. „Indonésie je už dlouho zemí, kde probíhá odlesňování v největší míře a velmi bezohledným způsobem,“ potvrzuje ředitel Rainforest Foundation Fund Lars Loevold.
Záchranné stanice celý druh nespasí
Přestože záchranáři pracují s velkým nasazením, odchytí v ohrožených oblastech denně jen dva až tři kusy. Sami si ale uvědomují, že jejich přesun do útulků a rezervací situaci neřeší. „Útulky jsou jen krátkodobým řešením v krizových situacích. Nemůžou zajišťovat přežití druhu. Musíme zvířatům zachovat jejich přirozené prostředí,“ burcuje ochránce přírody Arnold Sitompul.
Podle odhadů klesla jen na Borneu populace orangutanů za posledních šedesát let o polovinu. A vyhlídky nejsou nijak optimistické. Kromě odlesňování a požárů život vzácných primátů ohrožují také pytláci.