Hořící pralesy decimují populaci ohrožených orangutanů

Od loňského léta Indonésii sužovaly rozsáhlé lesní požáry. Právě tamní pralesy jsou domovem kriticky ohrožených orangutanů. Pokud se jim podařilo uniknout plamenům, živoří teď na spáleništích. Ochránci přírody proto odstartovali rozsáhlou záchrannou akci.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Vypalování pralesů decimuje populaci orangutanů

Jen v posledních měsících vypukly požáry na stovkách míst po celém souostroví. Nejčastěji ale na Sumatře a Borneu, které jsou posledním útočištěm kriticky ohrožených orangutanů. „Nezačalo hořet v lese, ale na plantážích palmového oleje na rašeliništích. Situaci zhoršilo i výjimečné horko,“ vysvětluje mluvčí jednotky bojující s požáry Imam Syafei.

Vypalování porostu se rychle vymklo kontrole a plameny se začaly šířit i do lesů. Zvířata přišla o domov a potravu, ztratila navíc úkryty, které je chránily před farmáři. „Někteří z orangutanů, které jsme zachránili, mají šedý zákal a nevidí. Spousta dalších měla střelná zranění od lovců,“ říká veterinář Marios Tanggang.

Orangutani se nejčastěji živí výhonky v korunách stromů. Oheň z nich nechává jen mrtvé pahýly a rašelina, které stromy nestíní, rychle vysychá. Ohrožený je tak celý ekosystém. „Indonésie je už dlouho zemí, kde probíhá odlesňování v největší míře a velmi bezohledným způsobem,“ potvrzuje ředitel Rainforest Foundation Fund Lars Loevold.

Záchranný program pro orangutany
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Binsar Bakkara

Záchranné stanice celý druh nespasí

Přestože záchranáři pracují s velkým nasazením, odchytí v ohrožených oblastech denně jen dva až tři kusy. Sami si ale uvědomují, že jejich přesun do útulků a rezervací situaci neřeší. „Útulky jsou jen krátkodobým řešením v krizových situacích. Nemůžou zajišťovat přežití druhu. Musíme zvířatům zachovat jejich přirozené prostředí,“ burcuje ochránce přírody Arnold Sitompul.

Podle odhadů klesla jen na Borneu populace orangutanů za posledních šedesát let o polovinu. A vyhlídky nejsou nijak optimistické. Kromě odlesňování a požárů život vzácných primátů ohrožují také pytláci.