FBI vyšetřuje střelbu v San Bernardinu jako terorismus, střelkyně slíbila věrnost IS

FBI začala vyšetřovat středeční masakr v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. O přímém spojení vraždící dvojice se zahraničními teroristy sice podle vyšetřovatelů nejsou důkazy, 27letá útočnice Tashfeen Maliková se ale zřejmě inspirovala Islámským státem (IS). Zatím je předčasné hovořit o tom, že by na něj měla přímé vazby, nicméně pokud by se to potvrdilo, šlo by o první útok s odkazem na IS na americkém území.

Maliková a její o rok starší partner Syed Rizwan Farook zastřelili v sídle úřadu sociálních služeb během vánočního večírku 14 lidí a dalších 21 zranili. Na útěku pak byli zastřeleni. Policie dosud motiv jejich činu oficiálně nezveřejnila, prověřuje možné spojení s mezinárodním terorismem stejně jako například pracovní frustraci, neboť Farook byl místním zaměstnancem.

Policie objevila facebookový profil, na němž Maliková slíbila věrnost Islámskému státu a jeho lídrovi abú Bakru Bagdádímu. Podle vyšetřovatelů je zatím objasněna pouze nepřímá inspirace touto organizací, nejsou důkazy o tom, že by IS k útoku v Kalifornii přímo nabádal. Jeden z představitelů společnosti Facebook uvedl, že Maliková se na této sociální síti přihlásila k Bagdádímu přibližně v době kalifornského útoku.

Polooficiální informační kanál napojený na IS zveřejnil prohlášení, podle něhož patřila dvojice ke stoupencům organizace. K přímé odpovědnosti za útok se však radikálové nepřihlásili.

„Na základě informací a fakt, která jsou nám známa, nyní vyšetřujeme tyto strašlivé činy jako terorismus,“ řekl novinářům zástupce šéfa losangeleského oddělení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) David Bowdich.

Video Události
video

Události: Maliková vyjádřila sympatie Islámskému státu

Události: Maliková vyjádřila sympatie Islámskému státu

Střelkyně ze San Bernardina se inspirovala Islámským státem

Stanice CNN už dříve informovala, že Farook byl v kontaktu s několika lidmi podezřelými z extremismu. Dvakrát navštívil Saúdskou Arábii a jednou Pákistán, podle svého otce byl silně nábožensky orientovaný. Tvrdil, že islám je mírumilovné náboženství a Američané mu nerozumějí. Jeho samotného ani jeho ženu policie nesledovala. A právě toho se Amerika obává už dlouho - lidí, kteří si k radikalismu najdou cestu sami, ale policie je nezachytí.

Na fakt, že útočníci svůj čin pečlivě plánovali, ukazuje jejich výzbroj i oblečení. Při domovní prohlídce objevila policie laboratoř na výrobu výbušnin, 12 bomb a tisíce nábojů. Zároveň je patrné, že se dvojice snažila zahladit stopy a záznamy o své činnosti, neboť policisté objevili také řadu zničených paměťových a komunikačních zařízení včetně počítačových disků či mobilních telefonů. Rovněž se prošetřuje, zda pár neplánoval další útoky.

Policie zároveň zveřejnila jména 14 obětí masakru - bylo jim od 26 do 60 let. Byl mezi nimi otec holčičky, které ani nebyly dva roky, žena z Íránu, která do Ameriky uprchla před islámským extremismem, nebo muž, po nemž zůstala žena a šest dětí.