Rozdrťte milice Šabáb, žádaly demonstrující Somálky

Stovky somálských žen protestovaly v Mogadišu proti radikálním islamistickým milicím Šabáb. Po dalších útocích militantní skupiny se shromáždily v ulicích, aby odsoudily její teror a podpořily místní armádu a vojáky Africké unie.

Somálky demonstrují proti milicím Šabáb
Zdroj: ČT24

Minulý týden napadli radikálové základny mírových sil Africké unie v Somálsku a zabili dvanáct ugandských vojáků. „Sešly jsme se tady, abychom prokázaly svou solidaritu s africkými zeměmi, které mají mírové síly v Somálsku. Mír je klíčem k životu. Bez míru není existence,“ prohlásila demonstrující poslankyně Asha Koos Mohamud Omar.

Šabáb v Somálsku usiluje o zavedení islámského práva šaría. Jeho bojovníky se v roce 2011 podařilo vojákům mezinárodních sil AMISOM vytlačit z Mogadiša a později z většiny oblastí jižního a středního Somálska, které předtím tyto milice ovládaly. Islamisté ale nadále podnikají útoky a jako odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni. Poslední krvavý útok na některou ze základen AMISOM přímo v Somálsku se uskutečnil v červnu, kdy se ozbrojencům podařilo zabít desítky vojáků a zmocnit se bojového vybavení v malém jihosomálském městě Lego.

Demonstranti vnímají milice Šabáb jako nepřítele Somálska. Zdůrazňují, že akce islamistů zničily celou zemi a vedly k vysídlení tisíců lidí. Od roku 2012, kdy milice oznámily své napojení na al-Káidu, už vyšly do ulic tisíce Somálců. Volají po rozdrcení militantní skupiny. Do čela kampaně se teď postavily ženy, které chtějí, aby byl slyšet i jejich hlas.

Video Studio 6
video

Somálské ženy proti islamistům