Za čistou Malajsii. V Kuala Lumpuru trvají masové protesty proti premiérovi

V malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru v neděli druhým dnem pokračují masové protesty proti premiérovi Nadžíbu Razakovi. Protestů se už v sobotu zúčastnily desetitisíce lidí. Demonstranti chtějí premiéra přimět k rezignaci kvůli údajnému finančnímu skandálu. Policie protesty označila za nezákonné, zatím ale nijak nezasáhla.

V Malajsii pokračují masové protesty proti premiérovi
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Mohd Hafiz

Demonstranti vyšli do ulic ve žlutých tričkách na výzvu koalice neziskových organizací Bersih, jež víkendové protesty svolala a která žlutou barvu používá na svých symbolech. „Bersih“ je malajsijský výraz pro „čistý“, což vypovídá o motivech demonstrantů.

„Chceme čistou politiku“

„Musíme se změnit, nechceme být zemí korupce. A pokud to vedení země nedokáže pochopit, pak si nemyslím, že někoho takového chceme mít v čele. Chceme čistou politiku, včetně vlády,“ uvedl jeden z demonstrantů. Podle pořadatelů se v sobotu v metropoli sešlo až 200 tisíc lidí, zpravodajský portál Malaysiakini odhadl účast na polovinu. Malajsijská policie uvedla, že protestujících bylo pouze 25 tisíc.

Video V Malajsii pokračují protesty proti premiérovi
video

V Malajsii pokračují protesty proti premiérovi

V sobotu někteří z protestujících vyšli do ulic s transparenty „Stydím se za svého premiéra“ a další si připnuli odznaky s nápisem „Nenecháme se umlčet“. Během posledních velkých protivládních protestů v roce 2012 malajsijská policie rozháněla demonstranty slzným plynem a vodními děly.

Úřady Kuala Lumpuru protestujícím nedaly povolení ke shromažďování a demonstrace je tedy považována za nelegální. V metropoli panují přísná bezpečnostní opatření a vyloučený není ani zásah armády.

Lidé žádají premiérovo odstoupení kvůli skandálu, o němž se veřejnost dozvěděla minulý měsíc. Během prověřování údajného špatného řízení zadluženého státního fondu 1Malaysia Development Berhad (1MDB) se zjistilo, že si premiér Razak zřejmě nechal na svůj účet převést více než 700 milionů dolarů (téměř 17 miliard korun), které do 1MDB poslali neupřesnění zahraniční dárci. Premiér pochybení odmítá a navíc své odpůrce viní, že se jenom snaží "pošpinit pověst Malajsie".

Protesty podpořil bývalý premiér

Mezi demonstranty se objevil i 90letý Mahathir Mohamad, který zastával post malajsijského premiéra v letech 1981 až 2003. Původně patřil k Razakovým ochráncům, nyní je ale jedním z jeho nejtvrdších kritiků. Podle agentury Reuters jeho přítomnost demonstranty povzbudila a jeho podpora by se mohla stát dalším motorem protestního hnutí.

Davy v ulicích Kuala Lumpuru se sice v sobotu pozdě večer ztenčily, někteří účastníci protestů však strávili noc ve městě pod širým nebem a čeká se, že nedělní účast bude rovněž obrovská. Protesty mají trvat až do dnešní půlnoci místního času (18:00 SELČ).