Zemřel hrdina "velkého útěku" z nacistického tábora Stalag Luft III

Ve věku 101 let zemřel australský válečný veterán Paul Royle, který byl předposledním žijícím pamětníkem slavného útěku z obávaného nacistického tábora Stalag Luft III. Příběh Royleho a desítek dalších odvážných uprchlíků byl předlohou k hollywoodskému filmu Velký útěk, v němž ztvárnil hlavní roli Steve McQueen.

Nacistický zajatecký tábor Stalag Luft III
Zdroj: YouTube, ABC

Zajatecký tábor Stalag Luft III ležící zhruba 150 kilometrů jihovýchodně od Berlína byl považován za jeden z nejlépe střežených. 

V březnu roku 1944 se z něj skupině zajatců podařilo uprchnout pomocí 110 metrů dlouhého tunelu. Kopali ho rok. Pro vyztužení použili prkna z pryčen, k odvětrávání sloužilo potrubí z plechovek od mléka. „Museli jsme dávat pozor, protože hlína z tunelu, kterou jsme roztrušovali venku, měla jinou barvu než na povrchu,“ vzpomínal Royle.

„Útěk ze Saganu byl nejproslulejším útěkem z německých zajateckých táborů. A skončil s nejtragičtějšími následky,“ popisuje historik Jiří Rajlich.

Ze skupiny 76 uprchlíků se pouze třem podařilo dostat až domů. Padesát jich bylo postupně chyceno a na přímý Hitlerův rozkaz zastřeleno, skupina 23 včetně Royla byla poslána zpátky do tábora.

Čeští účastníci útěku z tábora Stalag Luft: Tonder, Valenta, Dvořák
Zdroj: ČT24

Dnes pokrývají trasu tunelu desky se jmény mrtvých. Černým písmem jsou uvedeni zastřelení, modrým přeživší. Jsou mezi nimi i jména tří Čechů. „Arnošt Valenta bohužel patřil mezi těch 50, kteří byli zastřeleni. Bedřich Dvořák s Ivo Tonderem utíkali sice každý jinam, každý s jiným společníkem, ale prchali déle a byli mezi těmi 23, kteří byli postupně polapeni gestapem,“ dodává Rajlich.

Royle se v souvislosti s útěkem nikdy nechtěl označovat za hrdinu. Slavný film Velký útěk ale podle něj obsahoval řadu nepřesností. „Nelíbil se mi, protože tam ( v táboře) nebyly žádné motorky…. a ani Američané,“ řekl v narážce na McQueenovu akční jízdu na motocyklu.

Podle svého syna zemřel Royle v perthské nemocnici na následky zlomeniny kyčle, kterou utrpěl v domově důchodců. Jediným žijícím aktérem slavného útěku tak nyní zůstal 94letý Brit Dick Churchill.

Video Události
video

Zemřel předposlední žijící účastník velkého útěku