Jaroš podle svých slov nepomýšlí na násilné svržení stávajícího režimu. „Nechceme destabilizovat situaci ve státu využitím síly, protože víme, co jsou zbraně,“ řekl. Případného ozbrojeného střetu mezi Pravým sektorem a nynější vládou by podle něj mohl využít ruský prezident Vladimir Putin.
Šéf Pravého sektoru mluví o „nové fázi ukrajinské revoluce“
Jaroš ale pohrozil akcemi občanské neposlušnosti, pokud úřady nepřestanou s pronásledováním jeho organizace. Ohlásil také záměr začít od středy vytvářet regionální štáby pro organizaci referenda o nedůvěře vůči stávajícímu režimu. Vláda, která nastoupila po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, byla podle Jaroše pouhou změnou jmen,
ale poměry v zemi se nezměnily. „Jsme organizovaná revoluční síla otvírající novou fázi ukrajinské revoluce,“ prohlásil.
Pravý sektor podle tisku disponuje dvěma bojovými prapory na frontě v Donbasu na východě země i několika dalšími „náhradními“ jednotkami a výcvikovými středisky po celé zemi.
Nedávno se ozbrojenci z Pravého sektoru dostali do ozbrojeného konfliktu s konkurenčním gangem a policií v Mukačevu na západě Ukrajiny, který si vyžádal několik obětí na životech. V pozadí prý byl spor o výnosy z pašování. Několik střelců zapojených do tohoto incidentu se údajně stále skrývá v karpatských horách.
Prezident Petro Porošenko po incidentu prohlásil, že veškeré nezákonné ozbrojené formace vytvořené politickými stranami je nezbytné odzbrojit.
Co je Pravý sektor zač?
Ultranacionalistická organizace patřila k hnacím silám loňského převratu v Kyjevě a výrazně se angažovala při obraně východní Ukrajiny.
V loňských parlamentních volbách Pravý sektor neuspěl - strana s 2,3 procenta hlasů zůstala pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny. Jediným jejím zástupcem ve sněmovně se stal Jaroš, který zvítězil v jednom z volebních okruhů, kde se hlasovalo většinovým systémem.