Stovky běženců v Calais to v noci znovu zkusily

Stovky nelegálních imigrantů se v noci opět pokoušely dostat z Francie do Velké Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Policejní zdroje hovoří o 1000 až 1400 zmařených pokusech, přičemž mnozí běženci se o to pokoušeli několikrát. Podle mluvčího společnosti Eurotunnel se ale situace poněkud zklidnila díky tomu, že ve čtvrtek posílilo ochranu tunelu 120 policistů. Situace se naopak vyhrotila na anglické straně tunelu, kde kolabuje doprava.

Uprchlíci v Calais
Zdroj: REUTERS Autor: Pascal Rossignol

 Policie v noci zatkla na třicet běženců, nikdo přitom nebyl zraněn. U terminálu, kde se odbavují vlakové soupravy přepravující automobily podmořským tunelem do Británie, byl ráno už klid. Stály zde nejméně čtyři policejní automobily. "Dorazily posily, ale tlak migrantů stále trvá. Je stále těžké to zvládat," řekl jeden z více než 400 policistů, kteří tunel hlídají.

Francouzské ministerstvo vnitra v minulých dnech uvedlo, že už dva měsíce registruje každou noc 1500 až 2000 pokusů stovek převážně afrických imigrantů dostat se do Británie. O život přitom již přišla desítka běženců. Paříž a Londýn hledají společně způsoby, jak situaci vyřešit. 

Video Policisté v Calais jsou na hraně možností
video

Policisté v Calais jsou na hraně možností

Policisté v Calais jsou na hraně možností

Zpravodaj ČT k situaci v Calais

Na silnici u britského terminálu v hrabství Kent zůstaly kvůli problémům s přistěhovalci z Calais ve frontách tisíce kamionů. Na odbavení čekají až 20 hodin. Armáda hodlá pomoci tím, že nákladním autům dá dočasně k dispozici některé své tamní pozemky. "Kent už není zahradou Anglie, je to anglické parkoviště kamionů," zlobí se David Scott-Smith ze sdružení britských dopravců, které zastupuje 6500 podniků s celkem 120 000 kamiony.

Premiér David Cameron dnes slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky. "Situace je nepřijatelná. Lidé se snaží nelegálně vstoupit do naší země a zdejší řidiči kamionů a dovolenkáři čelí dopravním problémům. Bude to složitá otázka po celé léto. Pracujeme na tom. Nevylučujeme žádnou akci, která by umožnila situaci řešit," řekl Cameron po schůzce vládního výboru Cobra pro mimořádné události. Dodal, že přitom spolupracuje s Paříží. Někteří britští politici požadují, aby vláda vyslala na ochranu hranice armádu.

Představitel OSN Peter Sutherland v reakci na čtvrteční výzvy britského tisku k vyslání britské armády do Calais a další podle něj přehnané výroky ohledně tamní situace řekl, že se jedná především o humanitární krizi. Poznamenal, že počet přistěhovalců v Calais je výrazně menší než například loňský počet žadatelů o azyl v Británii, kterých bylo 24 000.

"Británie by mohla přijmout všechny migranty v Calais a ani bychom si toho nevšimli. Byla by to jen kapka vody v oceánu. Krize je jinde a řešit ji musí (evropské) země společně," napsal list The Times. "Problém v Calais se nedá vyřešit v Calais. Je to jen malá část evropského či světového problému, který nemá jasné řešení," usoudil další britský deník The Independent.

Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy. Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti. Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů.

Kolona kamionů před Doverem
Zdroj: Reuters
Autor: Neil Hall

Provozovatel tunelu už letos eviduje asi 37 tisíc jednotlivých pokusů o ilegální překročení hranice. Na příležitost aktuálně čeká v okolí Calais odhadem asi tři až pět tisíc uprchlíků. Francie i Británie ladí společný postup: Chystají miliony na další opatření i posílení bezpečnostních složek. Londýn zvažuje, že běžence bude vracet rovnou do země původu. Premiér David Cameron jim navíc vzkázal, že Británie rozhodně není žádný přístav bezpečí. Jeho slova ale Britové nepřijali jednoznačně - migranty totiž označil roj, za což si vyslechl i kritiku.

Tábor v Rakousku je přeplněný a nemůže přijímat další migranty

Jedno z hlavních rakouských přijímacích středisek pro žadatele o azyl v Traiskirchenu oznámilo, že je přeplněné a nové migranty už nemůže přijímat. Rakouské úřady zároveň slíbily, že vylepší otřesné podmínky, které panují v uprchlických centrech v zemi. Vídeň připustila, že současné zákony jsou nedostatečné a nedokážou reagovat na to, co kancléř Werner Faymann nazval největší evropskou výzvou.

Ze zemí jako Afghánistán či Sýrie utíkají přes Balkán do Rakouska tisíce lidí. Počet žadatelů o azyl v alpské zemi vzrostl v první polovině letošního roku na 28 400, což je mnohem více než za celý loňský rok. V uprchlickém táboře v Traiskirchenu, který leží asi 20 kilometrů na jih od Vídně, žije již více než 4000 běženců, jeho původní kapacita je přitom poloviční. Mnoho uprchlíků tak nemá postele a v obrovských vedrech i bouřích spí venku na trávě či na ulici.