Mořský pastýř vyhrál: Thunder skončil na dně moře

Celých 110 dní byla organizace Sea Shepherd na stopě rybářské lodi Thunder. Jedno z nejznámějších pytláckých plavidel bylo na seznamu hledaných subjektů Interpolu a zákaz činnosti mělo už devět let. Žádná vláda se ale k jeho zadržení neměla, což Sea Shepherd vzali jako výzvu. Thunder nakonec skončil na dně moře - nejspíš záměrně. Jeho posádka se dostala do rukou policie.

Sea Shepherd pronásleduje loď Thunder
Zdroj: ČT24

S heslem, že piráty dokáží chytit jen jiní piráti, brázdí nezisková organizace Sea Shepherd (Mořský pastýř) světové oceány. Loni v prosinci začali u břehů Antarktidy pronásledovat jednu z nejznámějších pytláckých lodí. Pokladem pod vodní hladinou byla pro pytláky ledovka patagonská neboli chilský mořský okoun. Mezi rybáři je známý jako bílé zlato: v amerických restauracích se jeho filet prodává v přepočtu za 700 korun.

Když „mořští pastýři“ vyráželi, plánovali, že budou do dvou měsíců zpět. Nakonec to bylo skoro dvakrát tolik. V patách byli černému plavidlu osmnáct a půl tisíce kilometrů. Pytlácká loď se nechtěnou společnost několikrát snažila setřást. Ochranáře táhla ledovými krami, bouřkami i obrovskými vlnami. Jednou je od vzájemné srážky dělil jen necelý metr. S tím vším ale ochranáři počítali. Vyjednávat pytláci odmítali. Letos v dubnu se ale zničehonic začala jejich loď potápět. Své protivníky proto museli zavolat na pomoc.

Sea Shepherd dosáhli svého – Thunder už žádné okouny neuloví. Spolu s ním ale na mořském dně skončily i záznamy pytláků, tedy důkazy, které by u soudního procesu mohly ochranářům chybět.

Video Sea Shepherd dosáhli svého – Thunder už lovit nebude
video

Sea Shepherd dosáhli svého – Thunder už lovit nebude