V Jerevanu pokračují přes zásah policie protesty. Proti drahé elektřině

Jerevan - Arménská policie ráno v centru Jerevanu vodními děly rozehnala několikatisícovou demonstraci svolanou na protest proti rozhodnutí vlády zvýšit ceny elektřiny. V podvečer však demonstranti v nemenším počtu opět zamířili k prezidentově sídlu, aby protestovali proti zdražování energie.
Demonstranti v centru arménské metropole Jerevanu
Zdroj: REUTERS Autor: Hrant Khachatryan

„Hanba! a “Ne loupežím!„ volali demonstranti, jejichž počet agentura AFP odhadla na 6 500, což podle ní představuje největší protivládní demonstraci v posledních letech. “Nevzdáme se a budeme pokračovat v našem boji, dokud vláda nevyhoví našim požadavkům," prohlásil jeden z demonstrantů.
 
Podle policejního mluvčího policisté při ranním zásahu zadrželi 237 lidí, přičemž 18 osob, z toho jedenáct policistů, bylo při zásahu zraněno. Zadrženým hrozí v případě odsouzení až rok vězení.

Podle ministerstva zdravotnictví muselo být hospitalizováno 25 lidí, včetně zmíněných jedenácti policistů. Během zákroku policejních těžkooděnců lidé v civilu podle agentury AFP napadali novináře a zabavovali anebo ničili jejich materiál. Americké velvyslanectví vyjádřilo podle AP znepokojení nad policejní brutalitou a vyzvalo vládu k vyšetření těchto excesů. Opoziční předáci odsoudili policejní zákrok jako „národní ostudu“.

Protestující rozehnala policejní vodní děla
Zdroj: REUTERS
Autor: Narek Aleksanyan

K útoku proti demonstrantům se policie odhodlala po několikahodinovém vyjednávání v okamžiku, kdy protestující zamířili k rezidenci prezidenta Serže Sargsjana. Zástupci demonstrantů žádali, aby k nim prezident promluvil, a odmítli údajně návrhy policejních vyjednávačů, aby k rozhovoru se Sargsjanem vyslali delegaci.
 
Demonstraci uspořádala skupina - prý apolitická a odmítající „olupování“ lidí

„Jsme páni naší země. Nebudeme tolerovat zdražení elektřiny a nenecháme vládu okrádat lid,“ tvrdí skupina. Rozhodnutí jerevanské vlády o zdražení cen elektřiny o 17 až 22 procent má vstoupit v platnost 1. srpna a kabinet o něm rozhodl minulý týden. Arménie se potýká s vážnými hospodářskými problémy, které prohlubují napjaté vztahy se sousedním Ázerbájdžánem a Tureckem. Řešení hledá vláda v úzké spolupráci s Ruskem v rámci nově budované Euroasijské hospodářské unie.

Vzhledem k těsným ekonomickým vazbám na Rusko ale nyní arménské hospodářství pociťuje důsledky ruské krize, kterou vyvolávají západní sankce a propad cen ropy a zemního plynu. Zvýšení cen elektřiny pro maloodběratele si vyžádala arménská distribuční společnost, kterou vlastní ruský energetický holding Inter RAO.