Strany Le Penové a Wilderse vytvořily v europarlamentu novou frakci

Brusel - V Evropském parlamentu (EP) vznikla nová frakce kolem francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová. Seskupení tvořené desítkami europoslanců ze sedmi zemí ponese název Evropa národů a svobod. Společně mu budou předsedat Le Penová a Nizozemec Marcel de Graaff.
Marine Le Penová a Geert Wilders
Zdroj: REUTERS Autor: Yves Herman

Členy nové frakce jsou kromě více než 20 poslanců FN hlavně nizozemská Strana pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse, Svobodná strana Rakouska (FPÖ), italská Liga severu (LN) a belgický Vlámský zájem. Dále se přidali dva poslanci z polského Kongresu nové pravice (KNP) a britská europoslankyně zvolená za Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), která ji ale v březnu ze svých řad vyloučila. Nová frakce tak splňuje podmínky EP.

K vytvoření frakce v Evropském parlamentu je zapotřebí alespoň 25 poslanců ze sedmi z 28 členských zemí Unie. Sloučením do frakce strany získají dodatečné finanční prostředky na provoz i další výhody, například více času na proslovy v plénu. Frakci je možné vytvořit kdykoli během volebního období.

Český lidovecký europoslanec Pavel Svoboda, který vede právní výbor europarlamentu, pokládá vznik frakce za velmi špatnou zprávu. „Tyto strany přes naprostou nekompatibilitu programů spojuje nenávist ke společnému projektu Evropské unie a evropské kulturní rozmanitosti,“ uvedl v prohlášení. Vznik frakce jim umožní získat nové prostředky z EU, aby proti ní mohly bojovat. Růst populistických stran podle něj nyní připomíná 30. léta minulého století. „Nesmíme proto podcenit jejich nárůst a trpělivě připomínat, že nacionalismus a populismus už tady jednou byl a jeho důsledkem byla Evropa v rozvalinách,“ dodal Svoboda.

Europoslanec za ČSSD a člen frakce S&D Miroslav Poche považuje vytvoření antievropské frakce za špatný signál směrem k demokratickým hodnotám, které jsou reprezentovány Evropskou unií. „Před rostoucími nacionalistickými silami se musíme mít na pozoru a svojí prací chránit evropské demokratické hodnoty a každodenně přispívat k jejich naplňování. Obzvláště v době, kdy se potýkáme s problémy, jako je rostoucí imigrace,“ komentuje vznik skupiny Poche. Novou formaci však nepovažuje za přímou hrozbu, protože pochybuje, že se budou jednotlivé strany a politici mezi sebou schopni na něčem domluvit. „Spojila se skupina politiků, jejichž jediným společným programem je rozbít Evropskou unii. Ovšem varovný signál to bezesporu je,“ řekl.

Loni v červnu ještě seskupení krajně pravicových, protievropských a separatistických stran kolem Le Penové a Wilderse nenašlo dostatek partnerů, aby mohlo ustavit v europarlamentu vlastní frakci. Ke krachu tehdy vedla mimo jiné neúspěšná jednání s polskou stranou KNP. O možné partnery připravila frakci kolem Národní fronty mimo jiné i euroskeptická frakce Evropa svobody a přímé demokracie, která vznikla pod vedením protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage a italského Hnutí pěti hvězd bývalého komika Beppeho Grilla. Členem této frakce je také český poslanec za Svobodné Petr Mach.