Podle svědků policie umožnila atentátníkům dostat se až na parkoviště před historickými památkami, kam přijíždějí denně autobusy s desítkami turistů. Na místě prý bylo až 600 lidí.
Atentátníci „se vydávali za turisty a dostali se na parkoviště u chrámu, aniž prošli patřičnou bezpečnostní prohlídkou,“ sdělil luxorský vyšetřovatel Vaíl abú Dajf. Jakmile vystoupili z taxíku, usadili se prý na terase kavárny a čekali, až se přiblíží početnější skupina návštěvníků.
„Taxikář vyhledal policejního seržanta a řekl mu, že se ti lidé chovají podezřele. Seržant je v kavárně vyzval, aby otevřeli batohy, které měli u sebe. Jeden z nich se dopálil a začala přestřelka,“ podotkl vyšetřovatel, který informace získal od svědků. K pokus o atentát se zatím nikdo nepřihlásil.
Do Egypta i přes atentáty opět jezdí více turistů
Přesně před týdnem zavraždili neznámí útočníci dva policisty u pyramid v Gíze. Už druhý útok na turistickém místě za jediný týden by mohl signalizovat, že se teroristi - buď z Muslimského bratrstva, anebo Islámského státu - snaží poškodit cestovní ruch. Ten Egyptu přináší víc jak desetinu příjmů.
- Za revolučních událostí v letech 2011 a 2013 přišel Egypt o velké příjmy, když počet návštěvníků poklesl.
Egyptský statistický úřad nyní vydal zprávu, podle níž se situace lepší. V dubnu prý do země přijelo přes 900 tisíc turistů, což je o více než sedm procent víc než za stejné období loni. Většina letošních návštěvníků je prý z východní Evropy a jsou mezi nimi především Rusové.
Příjmy z turistiky loni dosáhly 7,5 miliard dolarů (182 miliard korun), ale stále neodpovídají úrovni z období před rokem 2011. Například v roce 2010 přinesli turisté Egyptu 12,5 miliardy dolarů.