OBRAZEM: Šanghajská věž dosáhla výškou až na světové stříbro

Šanghaj - V Šanghaji vyrostla druhá nejvyšší budova světa. Shangai Tower (Šanghajská věž) měří 632 metrů. Vyšší už je pouze dubajská Burdž Chalífa v Dubaji. Čínský mrakodrap by se měl veřejnosti otevřít v létě. Už brzy ho má ovšem překonat jiný obr.

Nejlidnatější město Číny má nově i nejvyšší budovu v zemi. Mrakodrap má 120 pater a měří 632 metrů. „Celé město je odsud možné vidět z ptačí perspektivy. Není pochyb o tom, že mezi turisty to bude hit. Mají ale takto vysoké budovy obchodní smysl?“ ptá se reportérka Jane Lanhee Lee. 

Šanghajský mrakodrap stál přes dvě miliardy dolarů. Někteří ekonomové mají teorii, že investice do výstředních domů leckdy předznamenávají krizi. Hospodářská recese přišla při stavbě newyorské Empire State Bulding, finanční asijská krize zase po výstavbě Petronas Tower v Kuala Lumpuru. „Mrakodrap v Šanghaji není nejvyšší světovou stavbou, takže Číně podle této teorie krize nehrozí. Prokletí nejvyšší budovy neplatí. Je vlastně lepší být dvojkou než číslo jedna,“ konstatoval architekt Marshall Strabala. 

Ve druhé nejvyšší budově světa budou kanceláře, obchody, ale i luxusní hotel. „Jsem pyšný. Naše země se rychle rozvíjí. Roste tu čím dál víc budov, které jsou světově známé. Šanghaj je jedno z důležitých center země. Jako jeden z jeho obyvatel musím říct, že jsem hrdý, že druhá nejvyšší budova světa vyrostla právě tady,“ podotkl učitel architektury Luo Yujie.  

V Číně v posledních letech vyrostla celá řada mrakodrapů, z nichž některé patří mezi nejvyšší na světě. Dosud bylo nejvyšší budovou v Číně Šanghajské světové finanční centrum dokončené v roce 2007. Šanghajský věžák se ale bude ze svého primátu těšit zřejmě jen rok. V roce 2016 ho má překonat mrakodrap Sky City. Ten staví v sedmimilionovém městě Changsha ve střední Číně. 

Video V Šanghaji postavili druhou nejvyšší budovu světa
video

V Šanghaji postavili druhou nejvyšší budovu světa

Světové prvenství drží Emiráty 

Nejvyšší budova světa stojí už pět let v Dubaji. Říká se jí Burdž Chalífa neboli Chalífova věž. S 828 metry je nejvyšší budovou na planetě. Pohled do kraje se nabízí z nejvýš položené rozhledny – ve 124. patře, v rekordní výšce je i restaurace a bazén. V mrakodrapu se nachází 57 výtahů a osm eskalátorů.  

Mrakodrap stál Mohameda Abbára 1,5 miliardy dolarů. Na stavbě se podílely i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist.