Indonésie a Malajsie prý pomohou migrantům, kteří uvízli na moři

Jakarta - Indonésie a Malajsie se dohodly, že pomohou migrantům, kteří na týdny i měsíce uvízli na moři. Jde o první průlom v humanitární krizi, která sužuje jihovýchodní Asii, informovaly tiskové agentury. Dosažení dohody oznámil malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman po mimořádné schůzce s šéfy diplomacie Indonésie a Thajska. Jejím cílem bylo vyřešit další osud uprchlíků; většina z nich patří k dlouhodobě pronásledované menšině Rohingů v Barmě, dalšími jsou Bangladéšané prchající před bídou ve své zemi.

Aman novinářům řekl, že Malajsie a Indonésie se dohodly, že poskytnou dočasné útočiště odhadem 7000 migrantů, „pod podmínkou, že budou do roka s pomocí mezinárodního společenství repatriováni nebo přesídleni do jiné země“.

  • "Vyzývám všechny nevládní organizace, všech národností a jakéhokoli vyznání, aby přispěly na pomoc prchajícím Rohingům," dodal malajsijský ministr vnitra Ahmad Zahid Hamidi.

Také filipínská vláda dala najevo, že by země byla ochotna přijmout migranty z chudého Bangladéše a Barmy, kteří v počtu několika tisíc čekají na lodích na moři. „Budeme se dál podílet na záchraně životů na základě existujícího mechanismu a plnit tak naše závazky dané podpisem Úmluvy OSN (o právním postavení uprchlíků),“ prohlásil Herminio Coloma, mluvčí filipínského prezidenta Benigna Aquina.

Spojené státy a OSN vyzvaly Barmu, aby přijala odpovědnost za svůj podíl na krizi. Velká část uprchlíků totiž pochází z muslimské etnické menšiny Rohingů, která je podle OSN v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminována.

Téměř 140 tisíc Rohingů z barmského Arakanského státu opustilo své domovy po krvavých střetech s buddhisty v roce 2012. „Uprchlíci dali v sázku své životy a vydali se na moře kvůli podmínkám v Arakanském státě,“ prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken. „(Barmské úřady) musejí konečně přijmout kroky k odstranění příčin toho, co dohnalo tyto lidi k emigraci. Potřebujeme dlouhodobé, udržitelné řešení a ochranu lidských práv,“ dodal.

Rohingové zachránění o víkendu indonéskými úřady
Zdroj: REUTERS
Autor: Roni Bintang

Humanitární krize v jihovýchodní Asii propukla tento měsíc poté, co vlády jednotlivých zemí zpřísnily akce proti pašování lidí. Někteří kapitáni pašeráckých lodí plavidla opustili a nechali stovky migrantů na moři. Zhruba 3000 migrantů se podařilo dostat do Malajsie, Thajska a Indonésie, ale všechny tyto země část lodí od svého pobřeží odehnaly. Humanitární skupiny odhadují, že v Andamanském moři mohou být tisíce dalších uprchlíků v nouzi.

Video Thajsko odmítá uprchlické tábory na svém území
video

Thajsko odmítá uprchlické tábory na svém území

Flotila čítající nejméně desítku lodí indonéských rybářů zachránila více než 430 běženců, kteří strávili několik měsíců na moři. „Trpí dehydratací, jsou zesláblí a vyhladovělí,“ řekl Khairul Nove, šéf záchranné agentury východoindonéské provincie Aceh. Jeden ze zachráněných novinářům řekl, že lodi selhal motor, kapitán utekl a oni zůstali na moři čtyři měsíce, než je našli indonéští rybáři a dopravili na pobřeží. „Došlo nám jídlo. Chtěli jsme do Malajsie, ale ta nám to nedovolila,“ řekl třicetiletý muž.