Fico: Pojedu na oslavy do Moskvy a nestydím se za to

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico potvrdil, že pojede do Moskvy na květnové oslavy konce druhé světové války. O jeho účasti na akci, kterou se kvůli napjatým vztahům s Ruskem rozhodla bojkotovat řada státníků západních zemí, se spekulovalo už dříve. Oslav v Moskvě se zúčastní i český prezident Miloš Zeman. „Pokud s tím někdo má problém, já se za to nestydím. Toto je historie,“ řekl Fico na konferenci HNClub. Dodal, že se v Moskvě zúčastní kladení věnců.

Fico s potvrzením své cesty na moskevské oslavy konce druhé světové války vyčkával několika týdnů. O jeho účasti na akci v Moskvě informoval už v březnu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Následně slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že on do Ruska na tuto vzpomínkovou akci nepojede. Dříve v dubnu mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na tiskové konferenci řekl, že Zeman se v Moskvě místo účasti na vojenské přehlídce sejde právě s Ficem, Fico ani jeho úřad tuto informaci tehdy nepotvrdili.

Tiskový odbor úřadu slovenské vlády dnes informoval, že Fico spolu se Zemanem 9. května v Moskvě položí věnce k památníku neznámého vojína. Ještě předtím se oba politici sejdou dopoledne v ruské metropoli. Kromě účasti na oslavách v Moskvě se slovenský premiér příští týden zúčastní podobných připomínkových akcí v Polsku, na Slovensku i na Ukrajině.

Moskevské oslavy bojkotuje kvůli napjatým vztahům s Ruskem v důsledku ukrajinské krize většina vrcholných představitelů západních zemí. Do ruské metropole nepřijede mimo jiné americký prezident Barack Obama, francouzský prezident Francois Hollande či polský prezident Bronislaw Komorowski. Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až 10. května, aby položila věnec k pomníku neznámého vojína.

Slovenský premiér na rozdíl od slovenského prezidenta Kisky dlouhodobě kritizuje sankce, které vůči sobě navzájem uvalily EU a Rusko v reakci na krizi na Ukrajině.

Kromě českého prezidenta potvrdil z hlav evropských států svou účast na moskevských oslavách jen srbský prezident Tomislav Nikolić. Dorazit by měl i řecký premiér Alexis Tsipras a zástupce Kypru. Potkat se budou moci s nejvyššími představiteli Číny, Indie či KLDR.