Lotyšsko se obává ruskojazyčných obyvatel jako rizikového faktoru

Dvoumilionová země na hranicích s Ruskem má v souvislosti s krizí na Ukrajině i vnitřní problémy. Tvoří ji z více než jedné čtvrtiny Rusové, přičemž kolem 300 tisíc ruskojazyčných obyvatel spadá do kategorie tzv. „neobčanů“. Nesložili totiž zkoušky, aby získali lotyšské občanství. V zemi, která má kvůli komplikované historii různorodé složení obyvatelstva, tak dělají starost i ruská média, z nichž zaznívá ruská propaganda.

3 minuty
UDÁLOSTI: Lotyšsko má obavy ze své ruské menšiny
Zdroj: ČT24

Alexandr Gaponěnko prožil většinu života v Lotyšsku, přesto není jeho občanem. Ve zvláštním osobním dokumentu má napsáno, že je tzv. neobčanem. Jako etnický Rus totiž odmítá složit zkoušky a získat lotyšské občanství. Považuje to za ponižující. Gaponěnko patří k vlivné skupině lotyšských Rusů, kteří také protestují na srazech nacionalistů a silně kritizují vládu v Rize. Odmítá i solidaritu lotyšské vlády s Ukrajinou. „Ukrajinští národní socialisté provádějí genocidu tamního ruskojazyčného obyvatelstva. Pokud je to normální, pak to bude za chvíli normální i v Lotyšsku,“ poznamenal Gaponěnko. Pokud se ale místní Rusové bojí, strach mají i Lotyši.

Alexandr Gaponěnko
Zdroj: ČT24

Vysoký podíl Rusů jako dědictví sovětských časů

Lotyšsko se po událostech na Ukrajině obává tak jako jeho pobaltští sousedé, že by se Moskva mohla pokusit uplatnit ukrajinský scénář pomoci svým krajanům i u nich. Rusové totiž tvoří čtvrtinu obyvatel Lotyšska, ve velkých městech, jako je Riga, je to skoro polovina. Pro Rusy, kteří dlouhodobě žijí na území Lotyšska, je ale naturalizace vyžadující znalost lotyšského jazyka a znalost dějin země rozporuplná věc. Většina totiž nejsou noví imigranti, ale lidé, kteří se sem dostali v důsledku rusifikace v době Sovětského svazu. Po vyhlášení nezávislosti Lotyšska se jejich postavení zkomplikovalo. Nemohou volit nebo zastávat veřejné funkce.

Jako neobčané tak nemohou využít plnou škálu občanských svobod, platí to ale i pro další národnostní menšiny na území země. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Bělorusové. Občanství získali s nezávislostí země v devadesátých letech lidé, kteří se v Lotyšsku narodili před rokem 1940, tedy před první sovětskou okupací. Platí ale i pro děti dosavadních neobčanů, pokud se v zemi narodily po roce 1991. Lotyšsku se mělo podařit v průběhu let 1995–2010 počet neobčanů snížit zhruba o polovinu.

Starosta Rigy Nils Ušakovs, šéf nejsilnější ruské politické strany v Lotyšsku
Zdroj: ČT24

Vliv Ruska: starosta Rigy mírní představy, obraz médií je jiný

Přesto ruskojazyčné obyvatelstvo bez občanství označují úřady za rizikový faktor. Podezřívají je totiž, že jsou i financováni a podporováni z Moskvy. Nils Ušakovs je šéf nejsilnější ruské politické strany v Lotyšsku Centrum harmonie, zároveň je starostou hlavního města Riga. Rezolutně odmítá, že by měl Kreml na lotyšské Rusy vliv. „Je to nejen přehnané, prostě to není pravda. Většina ruskojazyčných obyvatel Lotyšska jsou zdejší občané a patrioti této země,“ tvrdí Ušakovs. Lotyšské úřady i bezpečnostní experti o tom ale zcela přesvědčení nejsou. „Jejich organizace dostávají ruské státní peníze. A za ně od nich Moskva chce, aby podporovali oficiální ruskou politiku,“ uvedla Maris Cepuritis z Centra pro východoevropská studia v Rize.

Problém Lotyšsku dělají i ruská média, která jsou v Lotyšsku viditelnější a vlivnější, protože z nich ruská menšina trvající na svém jazyku čerpá informace. Vysílání státních ruských televizí proto poutá v Lotyšsku velkou pozornost, protože do země přináší kremelskou propagandu. Obyvatelům Pobaltí třeba tvrdí, že z jejich území se Američané chystají napadnout Rusko. Kanál REN TV tak začátkem března vysílal o cvičení jednotek NATO. Informovali, že scénář cvičení předpokládá, že vládu v Moskvě převzali ozbrojení radikálové a že NATO nemá jinou možnost, než poslat vojáky do Ruska. Podporují tak politickou verzi, v níž je NATO agresor.

Olga Dragilevová
Zdroj: ČT24

Novinářka Olga Dragilevová pozoruje vysílání kremelských kanálů dlouhodobě. Rusko podle ní sice není schopné v Pobaltí opakovat krymský nebo donbaský scénář, terén si přesto připravuje. „Je to pro Kreml taková rezerva. Máme je k dispozici, sledují naše televize, a až bude potřeba, pustíme do nich příslušný jed,“ prohlásila Dragilevová. Nepřekvapí, že v druhé polovině března se lotyšská vláda shodla na vytvoření vlastního státního televizního kanálu, který bude vysílat v ruštině a pro ruskou menšinu v Lotyšsku vytvoří alternativní zdroj informací. Stanice LTV3 má zahájit provoz v polovině příštího roku. Počítá se i se zvláštním vysíláním určeným pro převážně ruskojazyčnou oblast Latgalska na východě země. Podobné rozhodnutí padlo i v sousedním pobaltském státu, Estonsku, kde by podobný mediální model měl vstoupit v praxi ještě letos.

Lotyšsko zároveň čelí vnější hrozbě. Lotyšský vzdušný prostor totiž pravidelně ohrožují ruské stíhačky a u hranic jsou tisíce ruských vojáků. Malá členská země NATO s vlivnou ruskou komunitou má nicméně garance, že ji spojenci v případě potřeby ochrání. Připomenulo se to i aliančním cvičením v Pobaltí a americkým kovojem, který tudy projížděl tak jako Českem. Úplný klid to ale Lotyšům nezajistí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Indie a Pákistán proti sobě opět stříleli

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo 26 lidí.
před 3 mminutami

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 5 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka. Trump po příletu na své sociální síti Truth Social napsal, že Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily.
07:24Aktualizovánopřed 51 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 2 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 2 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...