Na životech černých záleží: Amerika si připomíná M. L. Kinga

New York - Třetí lednové pondělí si Američané už tradičně připomněli odkaz Martina Luthera Kinga, bojovníka proti rasové segregaci a držitele Nobelovy ceny za mír. Do ulic vyšli lidé v řadě měst. Například v New Yorku pochod využili k protestu proti policejní brutalitě na Afroameričanech. Asi čtyři stovky demonstrantů tam zablokovaly dopravu, když prošly zhruba šedesáti bloky z Harlemu k sídlu Spojených národů. Dav nesl transparenty s nápisem - Na životech černých záleží.

Denver, Boston, San Antonio, Harrisburg - městy prošly pochody k uctění památky Martina Luthera Kinga. Politického organizátora, laureáta Nobelovy ceny za mír, muže, který stál v čele afroamerického hnutí za občanská práva v 50. a 60. letech 20. století. „Jsem nadšená, že se lidé připojili a vzdali hold doktoru Kingovi a jeho památce a šíří ideály jeho snu,“ říká zpěvačka Aretha Franklin.

V New Yorku lidé využili pochodu k demonstraci proti policejní brutalitě. Účastníci průvodu chtěli upozornit na nedávná úmrtí Afroameričanů po střetech s policií. Ta vyvolala silné protesty hlavně mezi obyvateli Fergusonu. Policista tam zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného mladíka.

Video Bez komentáře: Američané na památku M. L. Kinga vyšli do ulic
video

Bez komentáře: Američané na památku M. L. Kinga vyšli do ulic

Bez komentáře: Američané na památku M. L. Kinga vyšli do ulic

Amerika si připomněla odkaz Martina Luthera Kinga

Martin Luther King bojoval zejména proti diskriminaci na základě rasy. Často se připomíná jeho legendární projev u Lincolnova památníku ve Washingtonu: „Mám sen, že jednou mé čtyři malé děti budou žít v zemi, kde je nebudou odsuzovat na základě barvy jejich kůže, ale budou je soudit podle jejich charakteru. O tom dnes sním,“ zaznělo tehdy.

Pochod na počest Martina Luthera Kinga
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Zhao Hanrong