Nově zvolený prezident vyzval Čínu, aby demontovala rakety namířené na Tchaj-wan

Tchaj-pei - Dnes zvolený tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou vyzval Čínu, aby demontovala rakety namířené na tuto ostrovní zemi. Pak by podle něj mohly začít mírové rozhovory. Prohlášení učinil na brífinku po oznámení volebních výsledků.

Jing-ťiou kandidoval za nacionalistickou stranu Kuomintang a získal 58 procent hlasů voličů. Prosazuje bližší ekonomické a politické vazby s Čínou, která považuje Tchaj-wan za své území. Jeho protičínsky orientovaný protivník Frank Sie z Demokratické pokrokové strany získal 42 procent hlasů. Prosazuje sice také rozšiřování ekonomických vazeb s Čínou, trvá však na formální nezávislosti Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters už Sie uznal porážku v dnešních volbách.
 
Ma Jing-ťiou se narodil v Hong-Kongu čínským rodičům jen rok a půl po převzetí moci v Číně komunisty. Ještě jako dítě se s rodiči přestěhoval na Tchaj-wan. Studoval práva na Newyorkské univerzitě a na Harvardu a před čtrnácti lety, ve věku 43 let, se stal nejmladším tchajwanským ministrem spravedlnosti. Jeho oponent Sie mu vyčítal zejména čínský původ a fakt, že v USA obdržel před lety Zelenou kartu, a může tedy Tchaj-wan v případě krize kdykoliv opustit. Jing-ťiou se brání tím, že platnost jeho Zelené karty už dávno vypršela.