Plastový Hitler pobouřil Ukrajinu

Kyjev - Velké rozruch způsobil na Ukrajině místní výrobce hraček. Na trh uvádí plastovou figurku Adolfa Hitlera. Jeden z nejhorších diktátorů historie se prodává s replikami uniforem, které Hitler skutečně nosil. Zobrazování nacistických symbolů je přitom na Ukrajině nezákonné.

Trhákem ukrajinských hračkářství má být čtyřiceticentimetrová figurka Adolfa Hitlera. Netradiční panenka navíc může zvedat ruku v nacistickém pozdravu. Odsuzovaná hračka se prodává v speciálním balení s hnědou košilí a čepicí ze začátku Hitlerovy vlády nebo s koženým pláštěm a páskou se svastikou z válečného období. Výrobce na tom nic špatného nevidí.  

„Je to ostudné. Z historického hlediska, vzhledem k tomu, co náš národ za války prožil, je to naprosto nemorální,“ odsuzuje novou hračku Georgyj Bujko z protifašistického výboru.    
 
Hitlerova vojska vtrhla na Ukrajinu v létě 1941. Prvotní ukrajinské nadšení z osvobození od bolševiků trvalo jen pár týdnů. Hitler chtěl Ukrajince vyhladit a rozpoutal vlnu teroru, kterou nepřežilo nejméně pět miliónů lidí. V zemi je proto jakákoli propagace nacismu zakázaná. Neonacistická hnutí jsou tady přesto na vzestupu. 
 
„Přispívá k tomu vládní politika. Když dostal medaili za hrdinství důstojník Hitlerovy armády Šuševič, tak je přirozené, aby každý kluk měl doma figurku Adolfa Hitlera. S čím jiným by si podle prezidenta měly děti hrát,“ uvedl ukrajinský novinář Oles Buzina. 
 
Podivná hračka se měla začít prodávat až od léta. Obchody ji ale nabízejí už teď. Sada s medailemi a dalšími doplňky stojí v přepočtu téměř čtyři tisíce korun. Obchodníci se bojí, že o žádané zboží přijdou. Prodej figurky už prošetřuje policie, která nevylučuje, že bude hračky zabavovat. 

Nacistická uniforma
Nacistická uniforma
Více fotek
  • Nacistická uniforma autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/188/18786.jpg
  • Boty pro plastového Hitlera autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/188/18785.jpg
  • Figurka Adolfa Hitlera autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/188/18770.jpg
  • Figurka Adolfa Hitlera autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/188/18773.jpg