V Číně přes 12 tisíc obětí zemětřesení, číslo není konečné

Peking - Nejméně na 12 tisíc stoupl podle čínského ministerstva veřejných záležitostí počet obětí pondělního zemětřesení v jihozápadní Číně, další tisíce lidí zůstávají uvězněny pod troskami. Bilance stále není konečná, jen ve městě Mien-jang nedaleko epicentra je zasypáno téměř 19 000 lidí. Město Čcheng-tu dnes navíc zasáhly následné otřesy o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Záchranné práce v zasažených oblastech  výrazně ztěžuje nepříznivé počasí, které může podle meteorologů trvat až týden.

Záchranáři a vojáci se jen s obtížemi pěšky dostávají do nejhůře zasažené hornaté oblasti Wen-čchuan, kde v těsné blízkosti epicentra žilo asi 112 000 lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy škály udeřilo v pondělí v půl třetí odpoledne místního času u hlavního města provincie S'-čchuan Čcheng-tu. Otřesy byly cítit až v Pekingu nebo thajském Bangkoku. Čínské úřady podle zpravodaje ČT Tomáše Etzlera složitou situaci zvládají, mnoho zemí už nabídlo pomoc. Desetitisíce evakuovaných potřebují stany, jídlo a léky.

Jen v samotném městě Mien-ču nedaleko epicentra je potvrzeno 3700 obětí a pod troskami zůstává 19 000 lidí. Pod troskami továren v s'-čchuanském městě Chan-wang  je několik tisíc lidí. Město je asi 30 kilometrů od ohniska zemětřesení. Šest stovek lidí zahynulo ve městě Š'-fang, kde uniklo velké množství jedovatého amoniaku.

Čínský premiér Wen Ťia-pao se poklonil ve městě Tuťang-jen u ostatků studentů, kteří byli vytaženi z trosek střední školy. Zavaleno tam bylo asi 900 studentů a z trosek bylo zatím vytaženo 50 těl. Podle Nové Číny v další škole v tomto městě ze 420 studentů přežilo necelých sto.

V Čcheng-tu v noci na dnešek mnoho lidí v obavě z dalších otřesů spalo pod širým nebem nebo v autech. Město hlásí 45 mrtvých a 600 zraněných, z toho téměř 60 v kritickém stavu.

České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace, že by mezi oběťmi zemětřesení byli i Češi.

Olympiáda ohrožena není, osud vzácných pand neznámý

Pekingský olympijský výbor podle Etzlera ujistil, že olympijská sportoviště nebyla poškozena a přípravy letní olympiády nebyly narušeny. Země je pro konání her od 8. do 24. srpna v Pekingu bezpečná, může zajistit pobyt účastníků i návštěvníku olympiády a běh štafety s olympijským ohněm čínskými městy a venkovem proto pokračuje.

Šedesát vzácných pand velkých ve výzkumném středisku v Čcheng-tu je v pořádku, osud stovky pand chovaných v národní přírodní rezervaci Wo-lung v okrsku Wen-čchuan je zatím neznámý, protože zemětřesení přerušilo spojení s rezervací, která leží ještě blíže epicentru než Čcheng-tu.

Jde o nejničivější zemětřesení, které postihlo Čínu za posledních třicet let. V roce 1976 zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály průmyslové město Tchang-šan, které leží 200 kilometrů východně od Pekingu. Podle oficiálních údajů tehdy zahynulo 242 000 lidí. Nejhorší zemětřesení v historii zasáhlo Čínu 24. ledna 1556, kdy v provinciích Šen-si, Šan-si a Chu-nan zemřelo 830 000 lidí.

Pekingské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zahraniční pomoc pro oběti zemětřesení a postižené oblasti je vítána. Vyjádřilo také dík všem zemím, které již pomoc nabídly. „Po zemětřesení nabídlo mezinárodní společenství Číně svou podporu a vyjádřilo solidaritu. Čína a čínský lid ji přijímají s povděkem,“ prohlásil mluvčí pekingského ministerstva zahraničí Čchin Kang. Potvrdil také, že dosud mezi oběťmi zemětřesení nebyl zjištěn žádný cizinec. Agentura Nová Čína však informovala, že místa pobytu řady cizinců, hlavně turistů v oblasti, zůstávají neznámá. Nic se neví například o skupině asi 15 britských turistů.

Pomoc Číně nabídly již USA, Rusko, Japonsko a Evropská unie. Podle mluvčí Bílého domu Dany Perinové přispějí Spojené státy částkou 500 000 dolarů. Česká republika nabídla speciální tým záchranářů se psy. Ten však Peking s díky odmítl, jedná se o jiné formě pomoci. Účast s postiženými vyjádřil i tibetský duchovní vůdce dalajlama, který žije v indickém exilu.