Suchý zip je stále nenahraditelný, zejména v kosmonautice

Praha - Suchý zip ani po padesáti letech neztrácí na své důležitosti. Neobejdou se bez něj například kosmonauti ve vesmíru, všechny předměty jsou v beztížném stavu připevněny právě pomocí této textilie. Nezanedbatelné je i použití suchého zipu u obuvi, především pak dětské.

 

Suchý zip je textilní materiál, který vychází z technologie samotné přírody. Lze na něm pozorovat dvě vrstvy - jedna je složena z háčků a druhá obsahuje očka. Princip suchého zipu spočívá v tom, že při vzájemném kontaktu tyto dvě vrstvy pevně zapadnou do sebe, lze je také snadno oddělit.

Spojování vláken na základě interakce háček-očko bylo objeveno v roce 1941 inženýrem švýcarské národnosti Georgem de Mestralem. Po procházce se psem se zamyslel nad tím, proč se bodláky zachycují nejen na psí srsti, ale i na povrchu jeho oblečení. Poté položil bodlák pod objektiv mikroskopu a všiml si stovek háčků, které se přichycují pomocí oček na oblečení či na zvířecí srst. Napadlo ho tento princip použít ke spojování textilií. Patent byl Švýcarovi přidělen roku 1955. Mestral dal svému vynálezu název VELCRO podle francouzského velours, v češtině představující samet, a crochet, znamenající háček.

Teprve kosmonautika udělila suchému zipu správnou podobu a ukázala jeho praktickou využitelnost a výhodnost. Původně používaná bavlna byla nahrazena syntetickými vlákny, z nichž nejlepšími vlastnostmi oplývá nylon. Nylonová vlákna získají požadované háčky tím, že se opracují infračerveným světlem. Jak uvedl Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře: „Bez suchého zipu si kosmonauti život ve vesmíru nedokáží představit - používají jej nejen na oblečení, ale přichycují pomocí něj i všechny předměty, například i počítače.“

Suchý zip plnil primární funkci samozřejmě v módním průmyslu. „Zpočátku se jednalo hlavně o zvědavost a byla to spíše praktická záležitost. Pak přišla vlna módy, kterou jsme zaznamenali někdy v osmdesátých a devadesátých letech. Dnes bych řekla, že se suchý zip usadil v určitých módních odvětvích, určitě u sportovních odvětví, protože zde plní podobné funkční cíle jako v kosmonautice,“ uvedla módní návrhářka Iška Fišárková.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/217/21675.jpg
  • Bodlák zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/217/21676.jpg