Jak Rust přistál v Moskvě - mírové poselství, nebo vtip?

Moskva - Bouřlivé reakce v tehdejším Sovětském svazu vyvolal husarský kousek devatenáctiletého pilota Mathiase Rusta, když se svojí jednomotorovou sportovní Cessnou 172 přistál na Rudém náměstí v Moskvě.  Unikl protivzdušné obraně Sovětského svazu a přistál právě v den sovětských pohraničníků. Jeho průlet stovkami kilometrů přísně střeženého prostoru vzbuzoval naději, že se sovětský kolos brzy sesype, a vyvolal řadu posměšných vtipů na Sovětský svaz. Pravda je však taková, že pilot-začátečník byl ušetřen z politických důvodů. Sovětské vedení nechtělo v atmosféře perestrojky a uvolňování vztahů se Západem vyvolávat další zbytečný skandál.

Rust, čerstvý držitel leteckého průkazu, si letadlo pronajal v Hamburku pro okružní let nad Skandinávií. Odletěl na Island, pak přes Norsko do Finska, kde 25. května přistál na helsinském letišti. Za tři dny odstartoval a jako cíl udal Stockholm. Nad mořem však změnil kurs na Leningrad, ze kterého se pak držel linie železnice až do Moskvy, kam dolétl v 18:15 hodin. Uskutečnil několik přeletů nad Kremlem i Rudým náměstím – tam dokonce ve velmi malé výšce, u mauzolea šel až na 3 m – ale bylo tam poměrně dost lidí, tak nemohl přistát. Nakonec v 18:40 hod. přistál u chrámu Vasila Blaženého. Vystoupil z kabiny v červeném overalu, představil se a užaslým Moskvanům začal rozdávat autogramy. Načež byl zatčen tajnou policií.

Trest pro Rusta - 4 roky v pracovním táboře

 Cessna zůstala na Rudém náměstí a Rust putoval do vězení, aby posléze stanul před soudem. Sovětská justice viděla „mírové poselství“, jak tvrdil, v docela jiném světle a Mathias Rust byl 4. září 1987 odsouzen ke 4 letům pracovního tábora – za ilegální přicestování, výtržnictví s ohrožením zdraví přítomných lidí a za hrubé porušení mezinárodních pravidel bezpečnosti vzdušného provozu.

Zatímco se v Německu rodiče Rusta snažili na story něco vydělat (exkluzivní práva odkoupil prestižní německý týdeník Stern), němečtí politici jednali o jeho propuštění z vězení. To se jim nakonec podařilo a 3. srpna 1988 přistál z vězení předčasně propuštěný a z SSSR vyhoštěný Mathias na letišti Frankfurt – ovšem již jako obyčejný cestující pravidelné linky, o své oprávnění k létání přišel. 

Malý hornoplošník s přídavnými nádržemi byl po přeletu finsko-sovětské hranice samozřejmě odhalen a jak i sám Rust později uvedl, sledovaly ho bojové letouny Mig 24. Odpovědní velitelé však váhali dát rozkaz k jeho sestřelení, nakonec za svůj postoj byli zbaveni funkcí.

O důvodech Rustova letu z Helsinek do Moskvy se dodnes spekuluje. Pilot samotný tvrdil, že chtěl svým činem podpořit mír a sbližování Západu s Východem. Podle jeho rodičů si chtěl popovídat s tehdejším vůdcem Sovětského svazu, Michailem Gorbačovem. Další verze předpokládá, že se chtěl pouze předvést před svojí dívkou a přáteli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 6 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
před 8 hhodinami

Rusové zabíjeli v Černovicích na západě Ukrajiny, mrtvé hlásí i východ země

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, již třetí noc po sobě. Cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Několik mrtvých a přes dvacet zraněných je v Černovicích na západě země, zranění jsou taktéž i v západoukrajinském Lvově či v Charkově na východě. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zaútočilo Rusko téměř šesti sty drony a 26 raketami. Další mrtvé hlásí východ Ukrajiny po ruském ostřelování i vzdušných útocích během dne.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 12 hhodinami

Europoslanci v Událostech, komentářích debatovali o síle EK po hlasování o nedůvěře

Evropská komise tento týden ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. O významu hlasování i přínosu pro šéfku EK Ursulu von der Leyenovou v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem diskutovali europoslanci Filip Turek (za Přísahu a Motoristy), Veronika Vrecionová (ODS), Danuše Nerudová (STAN), Kateřina Konečná (KSČM), Ivan David (SPD), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek. Dostali se také k zelené politice nebo očekávanému americkému dopisu se sazbou cel pro EU.
před 12 hhodinami

Trump v Texasu ocenil reakci na povodně. Čelil ale kritice

Americký prezident Donald Trump při návštěvě texaského regionu Hill Country postiženého bleskovými povodněmi obhajoval reakci státu a federální vlády. Trump ocenil práci guvernéra Texasu Grega Abbotta a ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemové. Zároveň ale čelil kritice, zda varování obyvatel nepřišlo příliš pozdě, což Trump odmítl a reagoval na otázky novinářů rozhořčeně, napsala agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Fico chce do úterý dohodu s EU ohledně ruského plynu, jinak bude dál blokovat sankce

Slovensko chce do úterý dohodu s Evropskou unií ohledně požadavků Bratislavy k plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do EU. Pokud Slovensko dostane minimální záruky v této záležitosti, EU bude moci přistoupit k hlasování o novém balíku protiruských sankcí. Vyplývá to z prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (Smer).
před 14 hhodinami
Načítání...