Lovci nacistů mají prý důkazy, že Doktor Smrt žije v jižním Chile

Santiago de Chile - Lovci nacistických zločinců ze Střediska Simona Wiesenthala mají údajně důkazy o tom, že v jihochilské Patagonii stále ještě žije Aribert Heim, známý jako "Doktor Smrt". Jednoho z deseti nejhledanějších představitelů třetí říše chtějí přímo na místě vypátrat s pomocí kampaně v tamním tisku.

Heim, kterému 28. června mělo být 94 let, sám zdokumentoval stovky lidí, které zavraždil a umučil v rakouském koncentračním táboře Mauthausen, kde byl vězeňským lékařem. Heim si svou kancelář zdobil částmi těl svých obětí, lebku jednoho z jím popravených vězňů používal jako těžítko. Podle těch, kteří přežili, testoval práh bolesti svých obětí operacemi bez narkózy nebo jim přímo do srdce vpichoval injekce benzínu, jedu a dalších tekutin. Dělo se tak v rámci nacistického projektu, který měl za úkol objevit co nejprudší a nejlevnější jed.

Ředitel Wiesenthalova střediska v Izraeli Efraim Zuroff prohlásil, že informace o místě pobytu Heima získali ze dvou nezávislých důvěryhodných zdrojů. Na informace vedoucí k Heimově dopadení je vypsána odměna sedm a půl milionu korun. Zuroff se svým týmem dnes v rámci Operace poslední šance odlétá do chilského města Puerto Montt, kde také žije Heimova dcera. Zločince chtějí lovci nacistů vypátrat i s pomocí kampaně v místním chilském a argentinském tisku. „Doufáme, že naše přítomnost na místě upoutá pozornost, která nám umožní potřebné informace získat,“ cituje Reuters Zuroffa.

Zuroff věří, že Doktor Smrt žije, protože o jeho bankovní konta v Berlíně, na nichž je téměř 30 milionů korun, se dosud jeho děti nepřihlásily. Kdyby to prý udělaly, byl by to důkaz, že je Heim po smrti. Jeho potomkům také připadnou cenné papíry v celkové hodnotě 18 milionů korun. Další indicií Heimovy existence je fakt, že jeho syn nedávno poukázal na dvě soukromé adresy v přepočtu sedm milionů korun, a to, že Heimova dcera také žije na jihu Chile.

Reportér TV Nova Stanislav Motl je ale k informaci skeptický. Ve Studiu ČT24 vysvětlil, že podobné zprávy týkající se Heima se periodicky opakují již řadu let. Místopředseda České rady pro oběti nacismu Tomáš Jelínek se spolu s Motlem shodli v tom, že význam stíhání válečných zločinců má dnes, 63 let po válce, význam spíše symbolický. Je třeba o zločinech hovořit, pojmenovat je a upozornit na nebezpečí jakékoliv totality, ať přichází zprava či zleva.

Stovky nacistů hledaných pro válečné zločiny utekly po druhé světové válce do Latinské Ameriky, hlavně do Argentiny, Chile, Paraguaye a Brazílie. Heim byl po válce dva a půl roku zadržován americkými vojáky, ale později byl bez soudu propuštěn, protože se do zajateckého tábora dostal jako řadový voják. Motl připomněl, že v Německu Heim vykonával lékařskou praxi a měl v Berlíně dokonce činžovní dům. V roce 1962 zmizel poté, co Spolková republika Německo začala stíhat lékaře, kteří působili v koncentračních táborech.

  • Vězni v koncentračním táboře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/305/30435.jpg
  • Aribert Heim autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/305/30434.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Netanjahu jednal s Trumpem podruhé v krátké době

Americký prezident Donald Trump jednal podruhé ve dvou dnech s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle amerických médií debatovali státníci hlavně o situaci v Pásmu Gazy a o možném příměří mezi teroristickým hnutím Hamás a židovským státem. Podle Trumpova vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa se obě strany „přibližují dohodě“.
před 1 hhodinou

Při povodních v Texasu přišlo o život více než sto lidí

Počet obětí bleskových záplav v centrální části Texasu se zvýšil na 109, podle serveru televize CNN to uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Nejvíce mrtvých připadá na okres Kerr, kde zemřelo 87 lidí, z nichž tři desítky byly děti. Jen v tomto okrese pohřešují úřady na 161 lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, prohlásil Macron v britském parlamentu

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, řekl v úterý podle agentury Reuters v projevu v britském parlamentu francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že Londýn a Paříž budou společně s takzvanou koalicí ochotných pracovat do poslední minuty, aby zajistily příměří. Macron je i s manželkou Brigitte na třídenní státní návštěvě Británie. Na hradě Windsor je přivítal král Karel III. s královnou Camillou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stavba větrných elektráren na Ukrajině ničí přírodu, tvrdí ekologové

Ukrajina se snaží decentralizovat svou energetickou soustavu, ale v Zakarpatí se tento projekt setkal s odporem. Ukrajinská firma po přesunu z východu země staví větrné turbíny vysoko v horách, což podle ekologů likviduje přírodu. Jak zjistil štáb České televize, stavba zřejmě souvisí se slibem dodávat zelený vodík do zemí Evropské unie včetně Česka.
před 7 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 7 hhodinami

Atentátník na Fica odmítl uzavřít dohodu, žádal nižší trest

Muž obžalovaný z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) odmítl uzavřít dohodu o vině a trestu. Žádal totiž uložení nižšího trestu, než při takovéto dohodě předpokládá zákon, vyplývá z vyjádření žalobkyně a obžalovaného Juraje C. po zahájení hlavního líčení v případu. V něm útočníkovi hrozí doživotí. Obhájce obžalovaného zpochybnil návrh obžaloby, aby byl jeho klient souzen za trestný čin teroristického útoku.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Američané vyzvali zájemce o studentská víza k veřejným profilům na sítích

Lidé žádající o nepřistěhovalecké vízum do Spojených států typu F, M nebo J jsou vyzýváni, aby upravili nastavení soukromí na všech svých osobních účtech na sociálních sítích na veřejné. Na síti X to v úterý uvedlo americké velvyslanectví v Praze s tím, že se tak usnadní kontrola před případným vstupem do USA.
před 11 hhodinami
Načítání...