Gustav už si vyžádal téměř 70 obětí, USA zasáhne jako hurikán

Miami - Nejméně 68 mrtvých si zatím vyžádala tropická bouře Gustav, která se přehnala Karibikem. Podle posledních předpovědí zasáhne počátkem příštího týdne pobřeží Spojených států už jako hurikán třetí kategorie. Silný vítr by mohly doprovázet až šestimetrové vlny. V sobotu ohrožené oblasti USA zahájí evakuaci obyvatelstva. Mezitím se u Bahamských ostrovů vytvořila další bouře, která je v letošní sezoně už osmá.

Podle posledních zpráv Národního střediska pro hurikány (NHC) v Miami se nyní bouře nachází za Jamajkou, asi 250 kilometrů jihovýchodně od Kajmanských ostrovů a postupuje severozápadním směrem rychlostí 13 kilometrů za hodinu.

Gustav dal Jamajce jen několik oddechových hodin. Poté, co se ve čtvrtek prohnal kolem jihovýchodu Kuby, změnil směr a vydal se k jamajskému pobřeží. Tamní úřady vydaly varování před hurikánem. Rychlost větru v bouři se pohybovala kolem 110 kilometrů v hodině. Jen 9 kilometrů chybělo k překročení oficiální hranice kategorie hurikánu.

Gustavovi v cestě na severozápad stojí také Kajmanské ostrovy. Obyvatelka George Townu na Kajmanských ostrovech Daylean Dixonová kvůli tomu vyslovila své obavy: „Doufala jsem, že už nikdy nebudu muset znovu projít tím, co způsobil hurikán Ivan. Budeme připraveni o něco lépe, než jsme byli na něj. Nikomu bych ale nepřála zažít takovou noční můru.“

Z obou oblastí už utíkají turisté. Místní se připravují na nejhorší. Zabedňují okna, dělají si zásoby jídla a pitné vody. Nikdo nedokáže říct, kde přesně a s jakou silou bouře udeří. V ohrožení je i severozápad Kuby. Meteorologové tvrdí, že nebude překvapením, když Gustav v následujících 72 hodinách nad Mexickým zálivem zesílí na hurikán čtvrté, možná i páté kategorie z pěti možných.

Ohroženy jsou ropné plošiny v zálivu. V Louisianě platí stav ohrožení. Národní garda má pohotovost. Kromě toho se v Atlantiku zformovala jiná tropická bouře Hanna. I z ní se do příštího týdne může stát hurikán. Obavy vzbuzuje hlavně na Bahamských ostrovech a americké Floridě.