Bolívie - výjimečný stav v amazonských oblastech

La Paz - Bolivijská vláda vyhlásila výjimečný stav v amazonských oblastech. Podle úřadů zahynulo při srážkách mezi demonstranty přes 15 lidí. Část obyvatel pěti východních provincií protestuje proti socialistickým reformám prezidenta Evo Moralese. Do krize se vložila Venezuela, její prezident Hugo Chávez přislíbil Moralesovi podporu, včetně vojenské akce. 

Krvavé protivládní protesty si podle vlády vyžádaly už 15 obětí. Po vyhlášení výjimečného stavu obsadili vládní vojáci letiště ve městě Cobija v departementu Pando a snažili se demonstranty rozehnat střelbou.

Pět východních bolivijských departementů je ve sporu s vládou o rozdělení zisků z produkce zemního plynu těženého na jejich území. Vadí jim snaha prezidenta Eva Moralese rozdělit nevyužitou zemědělskou půdu mezi indiánské rolníky.

O uklidnění situace jednal guvernér departementu Tarija Mario Cossío s viceprezidentem Álvarem Garcíou. „Splnili jsme cíle úvodního jednání. Doufám, že se nám v příštích hodinách podaří zahájit trvalý dialog, který povede k dohodě o řešení problémů v rámci národního usmíření,“ řekl po schůzce Cossío. Rozhovory se týkaly především rozdělení příjmu z těžby nebo návrhu nové ústavy, kterou prosazuje Morales a která by posílila práva indiánských obyvatel Bolívie.

Vnitropolitická krize v Bolívii odstartovala v pátek i diplomatický konflikt se Spojenými státy, do kterého vstoupila také Venezuela. Ta pohrozila, že omezí vývoz ropy do USA a oznámila, že stejně jako Bolívie vypověděla amerického velvyslance.

Čtyři autonomní oblastí, které obviňují bolivijskou vládu, že chce kontrolovat veškeré zisky z tamního zemního plynu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24