Brown zdůraznil, že břemeno války v Afghánistánu je třeba rovnoměrně rozložit mezi všech 41 zemí, které zde mají své jednotky: „Ostatní země by měly hrát svou roli stejně jako Británie a Amerika a zajistit, abychom měli jednotky i vybavení k dispozici, když je to třeba.“
Spojené státy vyslaly do Afghánistánu v rámci jednotek NATO a mezinárodní koalice 31 tisíc mužů a v lednu dorazí další 3000. Americký prezident Barack Obama uvažuje o možném posílení až o 20 tisíc vojáků během následujících 18 měsíců. Británie má v zemi druhý největší kontingent, k 8100 vojákům působícím převážně v neklidné provincii Hílmand nedávno přibylo nových 300.
Návštěva vojáků přivedla premiéra dosud nejblíže k bojové linii
Brown přiletěl do Kábulu z jihoafghánské provincie Hílmand, kde navštívil britské jednotky. Ty zde v pátek přišly při dvou útocích o čtyři vojáky a jejich ztráty tak od roku 2001 narostly už na 132 mužů. Radikálové z Talibanu k útoku využili třináctiletého chlapce, což Brown označil za „nechutné a děsné“.
„Je to pro nás těžké období, protože čelíme změně taktiky Talibanu,“ řekl premiér a poděkoval vojákům za odvahu a povzbuzoval je v další misi. Řetěz teroru podle jeho slov začíná v horách na afghánsko-pákistánské hranici a „může skončit v britských městech“. Vojáci ho poté vrtulníkem dopravili na hlídkovací věž u města Musakála, z níž lze přehlédnout území kontrolované Talibanem. Pak hovořil s vojáky z jednotky britských Gurkhů i s místním policejním velitelem, který ještě loni bojoval na straně Talibanu.
